Gitarda Pena Seçimi

Pena gitar veya mandolin gibi enstrümanlarda kullanılan fildişi, mika, kemik, boynuz ama genellikle plastik gibi maddelerden yapılan çalgı aracıdır. Bu yazımızda gitarda pena seçimi konusunu işleyeceğiz. Pena genellikle tüm gitar çeşitlerinde kullanılırken özellikle akustik ve elektro gitarda oldukça sık kullanılmaktadır. Klasik gitarda ise pena kullanımını yanı sıra parmaklarla da çalınım oldukça fazladır. Aslına bakarsanız pena kullanımı çaldığınız enstrümana göre değil yaptığınız müzik türüne göre değişmektedir.

Yazıya geçmeden önce buraya bir göz atmalısın, gitarla ilgili aradıklarından çok daha fazlasını bulabileceğine eminim; Gitar Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Pena seçimi ve kullanımı gitarın çıkardığı ses üzerinde ve tonunuzun oluşmasında oldukça etkili olan ve dikkatlice seçilmesi gereken önemli bir unsurdur. Piyasada kalınlıklarına göre pek çok çeşit ve markalarda penalar bulunmaktadır. Büyüklüğü ve kalınlığı açısından tercih edebileceğiniz pena yelpazesi oldukça geniştir. Peki sizin için uygun penaya nasıl ulaşacaksınız? Aslında pena seçimi için standart, olması gereken listesi yoktur. Kriter tamamen sizin beklentiniz ve elde etmek istediğiniz ton ile alakalıdır. Pena seçimi tamamen göreceli bir seçimdir. Hangi türde müzik yapmak isterseniz ona göre penalar seçmeniz gerekmektedir. Peki hangi tonlar ve müzik türleri için hangi penalar kullanılabilir?

Pena seçimi yaparken sizin isteklerinizin yanı sıra elinize tam oturuşu ve kavrayışınızın sağlam olmasına özen göstermelisiniz.

Kalın penalar (1 milimetrenin üstü) özellikle elektro gitarda solo çalınırken daha çok tercih edilmektedir. Hem sert olması bakımından ton olarak daha çok rock müziğe hitap etmesi hem de tellere temasında daha kontrollü olmanıza neden olacaktır. Yumuşak penalarda solo attığınızda teller vururken kayma olur ve gitar hakimiyetiniz oldukça güçleşecektir. Kalın penalarda PickHarmonic daha kolay yapılmaktadır. Bu sayede hem kesin hem de doygun seslere ulaşabilmenizin önünü açacaktır.

Yumuşak penalar ise daha çok akustik ve klasik gitarlarda tercih edilmektedir. Ritim atarken oldukça verimli olacaktır. Yumuşak yani daha ince penalar geniş alanda daha etkili olmaktadır. Yani akor basarken vs kalın penalar ise sololarda daha etkilidir.

Pena deneyimle şekillenecek bir unsurdur. Zamanla gitar tonunuz oluştukça pena seçiminizde kesinleşecektir. Birçok ünlü gitaristin pena yelpazesi geniş değildir. Çok fazla pena çeşidi kullanmazlar bunun nedeni ise gitarlarında daha karakteristik bir ton elde ettikleri içindir. Penada gitar tonunu etkileyen önemli bir unsur olduğu için pek çok ünlü gitaristin kendine özel üretilen penaları bulunmaktadır.

Pena tüm müzik marketlerde ve internet sitelerinde kolayca bulabileceğiniz tercih yelpazesinin çok geniş olduğu bir çalgı aracıdır. Pena seçimi yaparken sizin en iyi yönlendirecek unsur tecrübeniz olacaktır. Farklı çeşitlerde farklı penalar deneyin tutuşu en rahat ve size en iyi ses veren penayı tercih edeceksiniz. Penanın küçük bir alet olmasının yanında çıkardığınız seste ve gitarınızdaki tonda oldukça önemli bir etken olduğunu unutmayın.

Gitarla ilgili akıllara takılan diğer soruların cevaplarını aşağımızdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

Gitar hakkında sık sorulan sorular