Gitarda Amfi Seçimi

Amfi Seçimi Gitar Seçimi Kadar Önemlidir

Çok iyi bir elektro gitarınızın olması çok iyi tonlar elde etmeniz için tek başına yeterli değildir. O tonları hakkıyla çıkaracak ve sesi doğru çoğaltacak doğru amfilere ihtiyacınız var. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki genel geçer, doğru ve olması gereken bir amfi yoktur. Amfiyi dinlediğiniz ve yapmak istediğiniz müzik türü bağlamında seçmeniz gerekiyor. 

Blues müziği yapmak istiyorsanız ve metal müzik icra eden birisinden tavsiye alıp amfi almanız doğru olmayacaktır. Çünkü yapmak istediğiniz müzik türü bağlamında o amfinin göreceli güzelliği değişecektir. Örneğin metal müzikte kirli tonlar dediğimiz efektlerin iyi olduğu amfiler tercih edilirken blues gibi müzik türlerinde daha temiz seslerin kalitesine dikkat edilir.

Şuana kadar yaratılan hiçbir amfi eleştiri almadan iyi amfi seçilememiştir. Clean tonu çok iyi olan amfinin efekt tonları eleştirilmiş, efekt tonları iyi olan amfinin de clean tonu eleştirilmiştir. Bu görecelikten dolayı ‘En iyi amfi şudur’ denemez.

Kısacası amfi seçimi yaparken öncelikle yapacağınız müzik türünde ki tonları baz alın.

Ayrıca iyi bir gitar amfisi için en önemli unsurların birisi de fiyat aralığıdır. Amfilerin kalitesi malesef fiyatıyla doğru orantılı oluyor.

Müzik Marketlerde Amfi Nasıl Denenmelidir?

Amfi kesinlikle denemeden alınmamalıdır. Müzik marketlerde bir müzik aletini denemeden almak tamamen acemiliktir. Denerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur kendi gitarınızla amfiyi denemek olacaktır.

Örneğin 100 dolarlık bir gitara sahip olup müzik markette 10.000 dolarlık bir gitarla amfiyi denediğinizde zaten amfiden hayran olacağınız sesler çıkacaktır. Bu hususa dikkat etmeden amfi aldığınızda evde hayal kırıklığı yaşayacağınız neredeyse kesindir. Amfinin kalitesini gitar doğrudan etkilemektedir.

Amfiyi almadan önce 5 dakika deneyip almak yerine her yerini inceleyip, tüm fonksiyonlarını deneyip öyle alın. Asla çekinmeyin müzik marketlerde bu kesinlikle olağan bir durumdur.

Amfiyi bilen birine denettirip onay alsanız dahi mutlaka kendiniz de deneyiniz. Müzik dünyasında sıklıkla yankılanan şu sözcükleri unutmayın, “Enstrümanın tüm sihri çalan kişidedir.” Düzgün bir tuşe düzgün tonları sağlar. Bir bilene kendi gitarınız ile denetseniz bile evde çaldığınızda o tonu alamayabilirsiniz. Ancak gitar amfi önerisi almaktan kaçınmayın.

Başlangıçta Kaç Watt Amfi Alınmalı?

Amfinizi nerede kullanacağınıza vereceğiniz cevaba göre değişecektir. Henüz ilk amfiniz ise, gitar eğitiminde yolun başında iseniz ve amfinizi sadece evde çalışmak için alıyorsanız kesinlikle ufak watt’lı amfi almalısınız. Ortalama 15 watt amfi size yetecek hatta artacaktır.

Lambalı Amfi Nedir ?

Lambalı amfi sonradan ortaya çıkan bir amfi gibi görülse de aslında eski amfiler tamamen lambalı amfi idi. Teknolojinin gelişmesi, maliyetinin çok olması ve çok hassas olması gibi unsurlar nedeniyle zamanla lambalı amfiler rafa kalkmıştır.

Lambalı amfinin yerini alan transistörlü amfiler hiç bir zaman lambalı kadar kaliteli ve temiz bir sese ulaşamadı. Gerçek ve temiz sese en yakın sesin kaynağı günümüzde tartışmalı bir konu olsa da araştırmacıların çoğu lambalı amfi diyor. 

Lambalı amfiler çok pahalı, ağır, hassas olması bakımından başlangıç seviyesinden ziyade karakteristik bir ton elde etmek isteyen ileri seviye gitaristler tarafından tercih edilmektedir.

Gitarda amfi seçimi oldukça titizlikle yapılması gereken bir unsurdur. Gitar amfi ne işe yarar, işlevi nedir iyi bilmek gerekir.