Gitarda Akord Tutmama Nedenleri

Gitarda Akort Neden Önemli

Sadece Gitarda değil tüm enstrümanlarda akort büyük önem arz etmektedir. Şu bir gerçektir ki enstrümanda akort sesleri doğru vermenizi sağlayan en önemli etkendir. Örneğin gitar çalarken doğru telde doğru perdeye basmanız gereken sesi elde etmeniz için yeterli değildir. Bunu sağlayan yegane unsur akort’dur. Çünkü gitarınız akortlu değilse doğru sesi elde edemezsiniz.

Gitarda sadece şarkı çalışırken değil en basitinden parmak alıştırması yaparken bile akortunuzun yerinde olmasına özen gösterin. Böylelikle sesleri daha kolay ezberleyebilir ve kulağınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca, akabinde gam çalışırken de katkısı büyük olacaktır.

1dfnqlk

Özellikle müzik forumlarında ” elektro gitar akord kaçırma “ , ” Gitar akort tutmuyor “  gibi pek çok başlık bulunmaktadır. Şimdi bu konuları ayrıntılı işleyelim. Ancak öncelikle gitarda akord nasıl yapılır bilmek gerekiyor. Bu konu hakkında ki yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Gitarın Akord Kaçırma Nedenleri

Öncelikle en basit ve giderilmesi en kolay neden ile başlayalım. Eğer telleri yeni taktıysanız gitarınız teller oturana kadar sıklıkla akort kaçıracaktır. Bu aslına bakılırsa bir sorun değil olağan bir durumdur. Gitar telini yeni taktıysanız bir kaç gün akort etmeniz gerekecektir. Daha sonra bu sorun ortadan kalkacaktır. Akort oturmasını daha erken sağlamak için telleri takmadan önce kendiniz çekerek genleşmesini sağlayabilirsiniz.

Akort kaçmasını sağlayan bir diğer önemli unsur ise akort kulaklarının yani burguların dişlerinin bozuk olması olabilir. Burgular boşa dönüyor olabilir. Bu sıkça görülen bir sorundur. Müzik marketlerinde burgular satılmaktadır. Satın alarak kendi başınıza da burguları değiştirebilirsiniz.

Eğer loyd rose elektro gitar kullanıyorsanız sıklıkla akort problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür gitarlarda akordu kaçıran en büyük neden floyd rose tellerinin gevşemesidir. Telleri değişmeniz sonucunda bu sorunu rahatlıkla giderebilirsiniz.

Şunu belirtmek gerekir ki sabit köprü olmayan her gitar kesinlikle akort kaçırır ve çokta ekstrem bir durum değildir. Eğer abartı bir şekilde ( örneğin her band sonrası akort kaçıyorsa ) akort kaçması varsa büyük ihtimalle köprülerden de kaynaklanabilir. Köprü ayarı biraz deneyim ve ustalık gerektiren bir iştir. Eğer fazla bilginiz yoksa bulaşmadan bir müzik markete yada müzik atölyesine götürmenizi öneririz. Gitar işçiliği titizlik ister. Bir olayı düzeltmek isterken, daha fazla zarar verebilirsiniz.

Gitarınızı doğru olarak akort ettiğinizden eminseniz ve çaldığınızda ses bozuk çıkıyorsa gitarda sap ayar kayması var demektir. Buda teknik bilgi isteyen bir çalışma gerektirir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu durum entonasyon sorununu da doğurabilir. Bununla ilgili yazımızı ise buradan inceleyebilirsiniz.