Gitar Temizliği Nasıl Yapılır?

Gitar Temizliği Neden Önemlidir?

Öncelikle iyi bir gitarist ve iyi bir gitar sahibi olmak istiyorsak, gitarı iyi bir şekilde çalmak dışında ona özen göstermemiz ve temiz tutmamız gerekmektedir. Gitarınızı temiz bir şekilde korumak, saklamak ve çalmak gitarınızın ömrünü de uzatacaktır. Ayrıca enstrümanınız ne kadar temiz olursa o kadar iyi tonlar elde edebilirsiniz. Kısacası gitarınıza ne kadar özenli davranırsanız gitarınızda siz o kadar güzel sesler sunacaktır.

Rapsodi TemizlikGitarımı Nasıl Koruyabilirim?

Öncelikle Telleri korumak kadar gitar kılıfı da önemlidir. İyi bir kılıf gitarı suya neme karşı korumada çok önemli bir faktördür. Çoğu kılıf yağmuru geçirmez ancak her kılıf geçirmeyecek diye bir durum yoktur bunu için dikkat etmeliyiz.Bir başka önemli husus ta gitarın zeminde çok fazla durması gövdesi ile ilgili ve teller ile ilgili sıkıntılar yaratabilir. Yani nemde ve açıkta tutmamak gitarın ömrünü uzatır. İşimiz bittikten sonra temizleyip kılıfına koymak en iyi koruma yoludur.

Uzun süreli saklamadan önce telleri Gevşetmeyi de unutmayalım…

Klavye Temizliği

Klavye temizliğinde kullanılan yağların ve solüsyonların başında Limon yağı gelir. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bu yağ gerçekten etkili ve hesaplı bir çözümdür. Eğer ki çevrenizde bulamadıysanız, biraz daha pahalı birkaç ürün daha var bunların başında Jim Dunlop ve Planet Weaves gibi markaların Limon yağı içeren özel solüsyonlarını alabilirsiniz.

Hemen nasıl kullanılacağını da kısaca anlatalım;

Solüsyonu gitarın her perdesine tek tek 1-2 damla kadar damlatın, bir toz bezi yardımıyla ovalayarak perdelere uygulayın, tüm perdeler yağlandıktan sonra 3-4 dakika kadar bekletin, En son kullandığımız bezle tamamen yağ kalmayacak şekilde temizleyiniz.

Bu solüsyonları çok fazla yada az sıkmamalıyız zaten kafa kısımlarında sprey bulunduğu için bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Gövde Temizliği

Gövde bakımı üzerinde son derece titizlikle durulması gereken bir unsurdur. Gövde de işlem sonrasında kesinlikle nem kalmamalıdır. Kaldığı takdirde gövdede tamir edilemeyecek sorunlar çıkabilir. Gövde temizliği için müzik marketlerde satılan profesyonel temizleme aletlerini kullanabilirsiniz bunlar Cleaner (Temizleyici) ve Polish (Cila) olmak üzre 2 çeşit solüsyon çıkar. Cleaner adındanda anlaşılacağı gibi sadece gitarı temizler.

Polish olanlar ise uygulandıktan sonra gitarınızın cilasının üzerinde çok ince bir katman bırakır. Bu katman gitarınıza parlaklık verir, dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olur ve silikon içeriğe sahip olanlar gövdedeki kılcal çiziklerin görünürlüğünü azaltır.

 

Tel Temizliği

Tellere iyi bakmazsak istediğimiz sesi almamız zorlaşır çınlamalar, cızırtılar artar. Bunun önüne geçmek için telleri gerektiği şekilde temizlemeliyiz.

Gitarı kullanırken ellerimizdeki ter ve kir gitara zarar verecektir ve tellerin kullanma ömrünü kısaltacaktır. İlk olarak tellerimizi sağlıklı bir şekilde temizlemek için kuru ve kalıntı bırakmayan bir bezle silmemiz gerekir. İyi bir temizlik tellerdeki paslanmayı önler ve uzun ömürlü olur. Önemli bir not daha gitarın gövde kısmı ağaçtan yapıldığı için asla nemli bırakılmamalıdır.