Gitar Teli Hangi Durumlarda Değiştirilir?

Gitarda Tel Değişikliği

Özellikle gitar çalmaya yeni başlayan kişiler gitar telinin sadece koptuğunda değiştirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Gitar teli değişikliğini gerektiren önemli bir kaç unsur vardır. Bu unsurları iyi bilip gitarın tellerini değiştirdiğinizde gitardan daha fazla verim alabilirsiniz.

Unutmayınız ki gitarda tam anlamıyla bir performans sağlamanız için gitarın bakımını ve temizliğini aksatmamanız gerekmektedir. Gitar üzerinde ki en en ufak bir ter birikintisi dahi ileri de ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Gitarda ise sesin kaynağı teller olması bakımından tel temiz olmasına, sağlıklı olmasına ve yıpranmamış tellerle çalmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gitar Öğrencilerine Önemli Tavsiyeler adlı konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

rapsodi tel

Hangi Durumlarda Tel Değiştirmeliyim?

Gitar teli pek çok durumlardan dolayı yıpranabilir ve size tam anlamıyla güzel bir ses veremeyebilir. Bunun sebepleri arasında en çok rastlanan doğal koşullar olmuştur. Gitar telleri zamanla oksitlenerek yıpranacaktır. Peki bu oksitlenme ne zaman olur? Aslında bunun cevabı Gitarınıza ne kadar özen gösterdiğiniz ile oldukça alakalıdır. Eğer çalıştan sonra gitarınızı ve telleri silip üstünde ki ter birikintileri ortadan kaldırıyorsanız oksitlenme işlemi uzayacaktır.

Biliyorsunuz ki gitar tellerinin bir bölümü çelik sarmadan oluşur. Çelik paslanmaz çelik değildir. Zamanla oksijen ile tepkimeye girerek paslanacaktır. Oksitlenmeyi arttıran bir diğer önemli unsur ise havada ki nemdir. Havada ki nem ne kadar fazla olursa Gitarınız bir o kadar daha hızlı oksitlenecektir.

Gitar telinin değiştirme süreci aslında çaldığınız seviyeye göre değişmektedir. Eğer her gün çalışıp profesyonel derecede gitar ile ilgileniyorsanız gitarda bir kaç belirti üzerine gün hesaplamadan telleri değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu belirtilerden bazıları; gitar klavyesi üzerinde bazı birikintilerin oluşması, tellerin kararması, oksitlenme alametleri gözlemlenmesi ve gitar çaldıktan sonra parmaklarınızın ucunda kararma oluşması gitar tellerini değiştirmeniz anlamına gelmektedir.

Gitarla daha amatör ilgileniyorsanız ortalama 6 ayda bir gitar tellerinizi değiştirmeniz gerekecektir. Arada bir tıngırdatıyorsanız ise yılda bir telleri değiştirmeye özen gösteriniz. Unutulmamalıdır ki oksitlenmiş veya yıpranmış teller ile gitar çalmak sağlığınızı bozalabilir ve iltihap kapmalara neden olabilir.