Gitar Öğrenme Rehberi

Gitar kursuna yeni başlayacak arkadaşlar veya yeni başlamış olanlar için ayrıntılı bir gitar dersi rehberi, gitar konusunda size yardımcı olacak ayrıntılı bir kaynak hazırladık.

gitar kursu izmir bucaGünümüzde en popüler enstrümanlardan olan Gitar en çok rağbet gören enstrümanlardan olmuştur. Ancak Gitar çalmaya yeni başlayan birisi daha Gitarı eline almadan kafasında bir çok soru işareti oluşur.  Bu soru işaretleri hem kişinin adım atmasını geciktirir hemde içine sinmeyen bir şey yaşamamak için enstrümandan uzaklaşma sağlayabilir. Gelin hep birlikte  A’dan Z’ye Gitara başlarken size yardımcı olacak adımları inceleyelim.

Elektro Gitar çalmak için Klasik Gitarla başlamak gerekir mi?

Genellik İlk soru işareti şehir efsanesi haline gelen ‘Klasikten başlamak lazım’ cümlesidir. Böyle bir yaklaşım kesinlikle yanlıştır. İnsan dinlediğini çalar. Eğer Rock, Metal gibi yüksek gainli müzikler yapmak ve Elektro Gitar çalmak istiyorsanız Klasik Gitarla başlamıza gerek yoktur.  Klasik Gitar ve Elektro Gitar ile farklı türlerde müzik yapabilirsiniz. Klasik Gitarla başlamanızın artıları elbette var Gitar geçişleri Klasik Gitar’da daha zordur ve yapılırsa Elektro Gitar’da yapılması daha kolay olur ama bu artı Gitara Elektro Gitarla başlamanız halinde büyük bir eksiye dönüştürmez yani dezavantaj ile başlamazsınız.  Zaten bir Gitar türünü çalmaya başladıktan sonra diğer Gitar türlerine de merak salacaksınız. Bu sebeble  çalmak ve  yapmak istediğiniz müzik türlerine uygun Gitarla başlamak en uygun olanıdır. Aksi halde Gitardan soğuma gibi etkenler görülebilir.

Gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler…

İkinci adım ise çalmak istediğim Gitar’a karar verdim ama bir sürü Gitar var bütçeme göre en iyisini nasıl seçeceğim cümlesiyle başlar.  Piyasa da farklı fiyat aralıklarında çok geniş ürünler bulunmaktadır. Gitar ücretleri ücreti Gitarda kullanılan ağaç ve işçilik ile doğrudan ilgilidir. Gitar üzerinde genellikle Abanoz ağacı, Gül ağacı, Akça ağaç, Maun, Kızıl ağaç ve Dişbudak ağaçları kullanılır. Bunlar güzel tonları yakalamak için müzik türlerine göre değişkenlik göstererek kullanılan ağaçlardır. Ancak günümüzde sanayinin gelişimiyle birlikte farklı ağaç türlerinde hatta sıkıştırma ağaçlardan Gitarlar yapılmaktadır. Buda herkesin ulaşabileceği düşük bütçelerdeki Gitarların yapılmasını sağlamıştır.

Gitar seçerken dikkat etmeniz gereken önemli unsurları inceleyelim.

  • Tellerin yüksekliği klavyeden çok yukarda olmaması gerekmektedir. Eğer teller çok yüksek de olursa klavyeyi kullanmanız çok zorlaşır tellerin yüksekte olması veya entonasyonun bozuk olabilmesi anlamına gelmektedir.

 

  • Tüm teller üzerinde bütün perdeden ses çıkarak almaya çalışın klavyede prüz olması sonucunda bazı bölümlerde ses cızırdaması olabilir bunun dışında perdelere rahat basabilmekte önemlidir.

 

  • Perdenin kalınlığı inceliği. Perdenin çok kalın olması akor basarken veya solo atarken elinizin çabuk yorulmasına ve basımının daha da zorlaşmasına neden olur buda sizin Gitardan soğumanıza ve Gitarı atıl bir vaziyete getirip odanızı bir kenarına süs aleti olarak koymanıza neden olabilir.

 

Ayrıca bütçenize göre en iyi Gitarı almak için satın alacağınız Müzik Marketteki en iyi Gitarı alıp deneyip daha sonra almak istediğiniz, bütçenize uygun olan Gitarla karşılaştırarak ( elbette onun gibi olmayacaktır ama ona en yakınını seçerek) güzel bir Gitar elde edebilirsiniz.

 

Gitar Öğrenmeye başlarken…

Daha sonraki adım ise Gitar öğrenmeye başlamaktır. Gitar eğitimine temelden başlamak en doğrusudur. Eğitim Gitar tutuşu, sağ ve sol el parmak duruşları, penalama, ve Gitarı tanımakla başlar. Daha sonra klavyeyi üzerinde parmak egzersizleri uygulanmaktadır. Bu parmak egzersizler Gitar eğitiminde temeli oluşturmakla beraber tam ve eksizsiz yapılması Enstrüman çalmanın geleceği bakımından çok önemlidir. Bu aşamada herhangi bir hatayla ilerlendiği takdirde ileri seviyelerde oldukça sıkıntı yaşanması olağandır. Buda sizi Gitardan soğumaya itebilir. Bu nedenle Gitar Kursu çok önemlidir. Uzman eğitim kadromuzla bu tür sıkıntılara mahal vermeden gelişiminizde yardımcı oluyoruz. Daha sonra nota ve armoni eğitimiyle devam edip başlangıç seviyesi şarkıları, öğrencinin istediği şarkılar ve ileri seviye egzersizler ve şarkılarla eğitim devam etmektedir.Gitar alırken sitemizin iletişim bölümümüzdeki numaradan bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Gitar Eğitimi İle İlgili Bazı Anektodlar

Gitar egzersizleri genellikle Tab adı verilen sistemle uygulanır. Nota öğrenene kadar tab sisteminde çalışabilirsiniz. Tab sisteminde  çizgiler teli, notanın yerine yazılan sayılar için özel bir nota sistemidir.

Örneğin;

E–0—————0—-0-1–0—0—————0—————–0—–I

B—-3-1-0-1-3-1-3—3———3—3-1-0-1-3-1-0—3-1-1-3-0-3-1-0—3-1-I

Şimdi parmaklarla Gitar tellerine nasıl vurulması gerektiğini inceleyelim. Parmaklarla veya penayla vuruşlar yapılır. Parmaklarla 3.telden itibaren işaret parmağı ve orta, yüzük, bas tellere yani en üst 3 tele bas parmak gelecek şekilde çalınılmalıdır. Sololarda ise orta ve işaret parmakları tercih edilir. Pena işaret parmağınıza gelecek şekilde yerleştirilmeli ve sonrasında üstüne baş parmağınızı yatay şekilde koyacaksınız. Pena vuruşları alt üst şekilde yapılmalıdır. Böylelikle solo atarken daha rahat ve hızlı olmanız amaçlanır.

Başlangıç seviyesinde ki egzersizler eğitimin temelini oluşturur.

Gelelim başlangıç seviyesindeki bazı egzersizlere. Bu egzersizler kolay görünmesine karşın yapılması şart ve oldukça faydalıdır. Bu egzersizlerde ki amaç ellerin perdeye tam oturması, parmak kaslarının gelişmesi ve parmaklarımızın hızlanması ve temiz ses basımı için çok önemlidir. Dünyaca ünlü Gitaristler röportajlarında hala daha başlangıç seviyesinde ki alıştırmaları yaparak ısındıklarını belirtmektedir.  Bu egzersizlerde her parmak bir perdeye denk gelecek şekilde yapılmalıdır. Örneğin; 1. Perde de işaret parmağı, 2. Perdede  orta parmak, 3. Perdede yüzük parmağı, 4. Perdede ise serçe parmağı gibi. Şimdi bu egzersizleri Tab sistemiyle örneklendirelim.

 

e|—————————————————————1–2–3–4—

B|————————————————–1–2–3–4———-

G|————————————–1–2–3–4——————

D|————————–1–2–3–4————————–

A|————–1–2–3–4———————————-

E|–1–2–3–4——————————————

 

 

 

 

  1. Egzersiz

e|————————————————————————————1—4—2—3—–

B|——————————————————————-1—4—3—2———–

G|—————————————————1—4—3—2——————–

D|———————————-1—4—2—3—————————-

A|—————–1—4—2—3————————————

E|-1—4—2—3——————————————–

 

Bu ve varyasyonları egzersiziyle Başlangıç seviyesindeki alıştırmalara adım atmış oluyorsunuz. Ayrıca kendi egzersizlerinizi de yazıp onlar üzerinde pratik yapabilirsiniz. Bu egzersizleri tüm perdelerde yapabilir yavaş metronomdan başlayarak tam ve eksiksiz yaptıkça metronomu arttırarak devam edebilirsiniz. Egzersizlerin temel amacı hızlı yapmak değil, metronoma ayak uydurarak tam ve temiz seslere ulaşmaktır. Bu nedenle öncelikle düşük metronomlarla başlayıp yavaş yavaş hızlanmakta yarar vardır.

 

Gitara başlarken akla gelen bütün sorunları adım adım ele aldık. Gitar çalışırken programlı çalışmak çok önemlidir. Yukarda belirtilen başlangıç seviyesinde ki alıştırmalar temeli oluşturduğu için çok önem arz etmektedir. Aksi halde  ileri de yapılan egzersizlerde zorlanma görülmesi doğaldır. Buda sizin Gitardan soğumanıza neden olabilir, Gitarı ev dekoru haline getirmenize neden olabilir. Sistemli ve programlı çalışıldığı takdir de tüm enstrümanları çalmak kolaydır. Tüm bunları eksiksiz yaptığınızda ileride sizde eğlenceli melodiler çıkarabilir, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.