Gitar Öğrencilerine Önemli Tavsiyeler

Hızlı İlerlemenin Anahtarı Doğru Çalışmak

Gitarda hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemek için çok fazla çalışmaktan ziyade doğru çalışmak son derece önemlidir. Gitarda yanlış bir teknikle çalışmak ilerlemenizi engelleyebilir hatta ve hatta emeklerinizin karşılığını alamayıp zamanla sizi gitardan soğutabilir. O nedenle çok çalışmanın yanında doğru çalışmak önemlidir. Gitar çalmayı yeterince istemek size herşeyi yaptıracaktır. 🙂

Şimdi birlikte gitar çalışmalarını daha verimli kılan birkaç önemli unsuru birlikte inceleyelim. Bu öneriler uzun yıllardır oluşan tecrübelerden, forumlarda oluşan gitar hakkındaki soru veri tabanlarından ve bir çok yerli ve yabancı kaynaklar incelenerek derlenmiştir.

rapsodi-sanat-gitar

Altın Değerindeki Öneriler

  • Pratik yaptığınız oda sessiz, ılık ve iyi havalandırılmış olmalıdır. Havasız ortamda konsantre olmak çok daha zordur..
  • Tek seferde bir saatten fazla çalışmayın. Bu zihninizi açmak ve daha verimli çalışmak için son derece önemlidir. Part part çalışarak çalıştıklarınızı daha iyi sindirebilirsiniz. Saatte bir 15 dk ara verin.
  •  Planlı çalışın. Karma konulardan gitmek yerine hiçbir konuyu atlamadan tam anlamıyla bütün konuları halledip ilerleyin. Unutmayınız ki çoğu egzersiz birbiriyle iç içedir ve birini tam anlamıyla yapmadan diğeri yapabilmeniz mümkün değildir.
  • Konsantre olmak ve kendinizi tam anlamıyla verebilmek için yalnız başınıza çalışın. Dikkatinizi dağıtacak her unsurdan uzak durun.
  • Her zaman akortlu gitarla çalışın. Parmak egzersizi olsa dahi gitarınızın akortlu olmasına özen gösteriniz. Bu gitardaki gelişim için ve kulak gelişimi için son derece önemlidir.
  • her zaman seviyenize göre etütler ve şarkılar çalmaya özen gösteriniz. Sizi aşan ve zor parçalara hemen bulaşmayan. Adım adım gitmek başarının kalıcı olmasını sağlayacaktır.
  • Yaptığınız egzersizin zorluğu hangi derecede olursa olsun amacını araştırın. O egzersizin size faydalarını sorgulayın. Egzersizi yapıp geçmeyin, üzerinde faydaları hakkında düşünün. Böylelikle gitar çalışmalarınız daha faydalı olacaktır.
  • Metronomla çalışmaya özen gösterin. Metronom müzikte her şey demektir. Unutmayınız ki metronomda hemen çok hızlı çalmak çalışmak sizi köreltecektir. Yavaş metronomla başlayıp tam anlamıyla doğru yaptıkça metronomu yükseltiniz.

Faydalı olma açısından Gitar Hakkında bir başka konumuz olan Gitar da Amfi Seçimi adlı konumuza da göz atabilirsiniz.