Gitar Nasıl Tutulur?

Enstrüman üzerinde hakimiyet kurmak adına o müzik aletini doğru pozisyonda çalmak ve doğru tutuş pozisyonu ile icra etmek şarttır. Eğer ki yanlış bir pozisyon benimsenirse ve çalma alışkanlığı bu yönde kazanılırsa ilerleyen aşamalarda hızlı pasajların çalınması, güzel tonun yakalanması oldukça zor olabilir.

Bu yüzden gitar çalmaya niyetlendiyseniz öncelikli olarak doğru gitar tutuşunu yakalamaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Gitar nasıl tutulur yazımızın ilerleyen bölümlerinde gitarı nasıl tutmanız gerektiğini öğrenebilir ve bu bilgileri kendiniz üzerinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda yazımızda şu konu başlıklarına da değindik.

  • klasik gitar nasıl tutulur?
  • elektro gitar nasıl tutulur?
  • bas gitar nasıl tutulur?
  • akustik gitar nasıl tutulur?

Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar tutuşu hakkında uygulanması gerekenlere geçmeden önce aslında vermeniz gereken bir karar var. Öncelikli olarak çalacağınız tarza bağlı olarak gitarı nasıl tutacağınızı belirlemeli ve buna uygun bir tutuş stili benimsemelisiniz.

Örnek verecek olursak eğer ki klasik gitar çalmayı düşünüyor ve klasik dönem parçaları icra etmek istiyorsanız bu tarza uygun şekilde gitarınızı tutmalısınız. Ancak elektro gitar çalmak istiyorsanız çalacağınız parçalara en uygun tutuş şekli serbest stil olacaktır. Gelin birlikte tutuş pozisyonlarını yakından inceleyelim;

Klasik gitar nasıl tutulur?

Oturuş Pozisyonu

1- Oturuş pozisyonunda rahat bir gitar tutuşu yakalamak adına ayaklık kullanmayı ihmal etmeyin ve vidalarını açarak ayaklığı kurun.
2- Sağlak iseniz sol ayağınızı, solak iseniz sağ ayağınızı gitar ayaklığına yerleştirin ve dizinizde 90 derecelik açıyı yakalamaya çalışın.
3- Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve gitarın kıvrımlı alanını sol bacağınızın üstüne yerleştirerek, gitarı bedeninize yapıştırmadan bir miktar arada boşluk bırakarak tutmaya özellikle dikkat edin.

Sol El Pozisyonu

1- Sol el klavyeyi tutarken bükük bir pozisyon benimsemeli ve parmakların duruşu tellere paralel ve açık şekilde olmalıdır.
2- Başparmak sapın üzerinden gözükmemeli ve tam arkasında dik bir konumda yer almalı, geride kalan parmaklar ise nota basarken 90 derecelik bir açı ile perdeye inmelidir.
3- Sol kol bedenimize paralel bir duruş benimsemeli ve sol kol ile vücut temas içerisinde olmadan hafif açıklık kalacak şekilde pozisyon ayarlanmalıdır.

Sağ El Pozisyonu

1- Öncelikli olarak parmaklar açık olacak şekilde tellerin üzerinde konumlandırılmalı ve sağ el bilekten serbest bırakılarak parmaklar aşağı doğru sallandırılmalıdır.
2- Başparmak bas (kalın) 3 teli, geri kalan işaret, orta ve yüzük parmağı en tiz 3 teli çalma görevini üstlenmektedir ve bu parmaklar yine kıvrılmadan teller üzerinde yerini almalıdır.
3- Sağ pozisyonunu oturtmaya çalışırken özellikle tek parmağı kullanmaktan kaçının ve tüm parmakları aktif olarak kullanmaya özen göstererek, doğru parmak hareketlerini uygulayın.

Serbest Stil Gitar Tutuşu

Elektro gitar nasıl tutulur, akustik gitar nasıl tutulur, bas gitar nasıl tutulur sorularına cevap olarak aslında tek bir cevap var oda serbest stille tutulduğu. Serbest stil gitar tutuşunda oturuş pozisyonunda herhangi bir kısıtlama bulunmamakta ve rahatlık ön plana konulmaktadır, ancak sol ve sağ el pozisyonu klasik tutuşla birebir olarak aynı yapılmaktadır.

Klasik tutuş ile serbest tutuş pozisyonlarının en belirgin farklılığı pena tutuşudur. Elektro, akustik ve bas gitar da ekoller mevcuttur ve pena tutuşları beğenilen ekole göre gerçekleştirilir, ancak klasik gitar parmak ile çalınmaktadır ve pozisyonları sabittir. 

Gitar nasıl tutulur? yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, aşağıdaki videomuzu da inceleyerek gitar nasıl tutulur yazısının görsel destekli halini inceleyebilirsiniz.