Gitar Nasıl Temizlenir?

Gitar nasıl temizlenir?

Gitarı iyi bir şekilde çalmak dışında ona özen göstermemiz ve temiz tutmamız gerekmektedir. Gitarınızı temiz bir şekilde korumak, saklamak ve çalmak gitarınızın ömrünü de uzatacaktır. Ayrıca enstrümanınız ne kadar temiz olursa o kadar iyi tonlar elde edebilirsiniz. Kısacası gitarınıza ne kadar özenli davranırsanız gitarınızda siz o kadar güzel sesler sunacaktır. Gitar Hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız Gitar Öğrencilerine Önemli Tavsiyeler adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Gitar temizliğini sağlayacak piyasada bir çok bakım ürünü bulunmaktadır. Bu bakım ürünleri ile gitarınızı daha iyi temizleyebilirsiniz. Bu temizlik ürünlerini kullanmadan temizlik yapmak istiyorsanız ise hafif nemli bir bez kullanmanızda yarar var. Ancak bu bezin aşırı nemli olmamasına özen gösterilmelidir. Temizlik işlemi yapıldıktan sonra gitar üzerinde kesinlikle aşırı nem bulunmaması gerekmektedir.

gitartemiz

Klavye temizliği

Klavye temizliğinde kullanılan yağların ve solüsyonların başında Limon yağı gelir. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bu yağ gerçekten etkili ve hesaplı bir çözümdür. Eğer ki çevrenizde bulamadıysanız, biraz daha pahalı birkaç ürün daha var bunların başında Jim Dunlop ve Planet Weaves gibi markaların Limon yağı içeren özel solüsyonlarını alabilirsiniz.

Hemen nasıl kullanılacağını da kısaca anlatalım;

Solüsyonu gitarın her perdesine tek tek 1-2 damla kadar damlatın, bir toz bezi yardımıyla ovalayarak perdelere uygulayın, tüm perdeler yağlandıktan sonra 3-4 dakika kadar bekletin, En son kullandığımız bezle tamamen yağ kalmayacak şekilde temizleyiniz.

Bu solüsyonları çok fazla ya da az sıkmamalıyız zaten kafa kısımlarında sprey bulunduğu için bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Gövde temizliği

Gövde bakımı üzerinde son derece titizlikle durulması gereken bir unsurdur. Gövde de işlem sonrasında kesinlikle nem kalmamalıdır. Kaldığı takdirde gövdede tamir edilemeyecek sorunlar çıkabilir. Gövde temizliği için müzik marketlerde satılan profesyonel temizleme aletlerini kullanabilirsiniz bunlar Cleaner (Temizleyici) ve Polish (Cila) olmak üzre 2 çeşit solüsyon çıkar. Cleaner adındanda anlaşılacağı gibi sadece gitarı temizler.

Tel temizliği

Eğer ki gitarın tellerine doğru şekilde bakmazsak çınlamalar ses kaymaları ve cızırtılar artar. Bunun önüne geçmek için telleri gerektiği şekilde temizlemeliyiz.

Gitarı kullanırken ellerimizdeki ter ve kir gitara zarar verecektir ve tellerin kullanma ömrünü kısaltacaktır. İlk önce tellerimizi sağlıklı bir şekilde temizlemek için kuru ve kalıntı bırakmayan bir bezle silmemiz gerekir. İyi bir temizlik tellerdeki paslanmayı önler ve uzun ömürlü olur. Önemli bir not daha gitarın gövde kısmı ağaçtan yapıldığı için asla nemli bırakılmamalıdır.