Gitar Nasıl Satın Alınır?

gitar satın alırken nelere dikkat etmek gerek

Gitar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütçemize Uygun Gitarı Seçmek
Gitar günümüzde popülaritesi en yüksek ve en çok tercih edilen enstrümanların başında gelmektedir. Dünyada sanayinin gelişmesi ve rağbetin oldukça artması enstrüman yapımında makineleşmeyi ve sonucunda Gitar fiyatlarında geniş  bir  fiyat aralığının oluşmasına zemin hazırladı. Günümüzde Gitar Fiyatları 100 liraya kadar başlamakta binlerce liraya kadar çıkmaktadır. Peki bu fiyat aralığında bütçemize göre İyi Gitara nasıl ulaşabiliriz?

Gitar Fiyatları Neye Göre Değişir
Gitar fiyatları Gitar ağacı ve yapım aşamasında ki işçiliği ile doğru orantılıdır. İyi Gitarda her bölüm farklı ağaç türlerinden yapılmaktadır. Genel olarak arkasında gülağacı veya akaağaç, ön kapakta sedir veya ladin, klavyede abanoz ağacından yapılmaktadır. Daha farklı türlerden yapılma Gitarlarda bulunmaktadır. Bu tür ağaçlar akustiği oluşturma da en etken malzemedir. Makineleşmenin ve talebin artması sonucunda daha az maliyetliağaçlar kullanılmış buda Gitar fiyatlarının düşmesi ve kolay edinebilmesinin önünü açmıştır. Günümüzde konturplakdan dahi yapılma Gitarlar uygun fiyatlarda piyasa da bulunabilmektedir. Gitar alırken ilk olarak ağacının araştırılması avantaj sağlamaktadır.

Gitar alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli etken tellerin yüksekliğidir.
Tellerin yüksekliği klavyeden çok yukarıda olmaması gerekmektedir. Eğer teller çok yüksekte olursa klavyeyi kullanmamız çok zorlaşır tellerin yüksekte olması entenasyonunda bozuk olabilmesi anlamına gelmektedir. Klavyeye çok yakın tellerde çalarken tellerin klavyeye  cızırdama yapmasına yol açabilir. Ayrıca alırken tüm teller üzerinde bütün perdeden ses çıkarak almaya çalışın klavyede prüz olması sonucunda bazı bölümlerde ses cızırdaması olabilir bunun dışında perdelere rahat basabilmek te önemlidir. Bunu etkileyen unsurlar arasında perdenin kalınlığı inceliğidir. Perdenin çok kalın olması akor basarken veya solo atarken elinizin çabuk yorulmasına ve basımının daha da zorlaşmasına neden olur buda sizin Gitardan soğumanıza ve Gitarı atıl bir vaziyete getirip odanızı bir kenarına süs aleti olarak koymanıza neden olabilir.

Gitar alırken alacağınız Gitarın iyice kontrol edilmesi ve araştırılması sizin Gitarda aşama kaydetmenize olanak sağlayan en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Kötü bir Gitar seçimi Gitardan soğuma yaratabilir. İyi Gitar çalmakta ki ilk ve önemli adımlardan biri de iyi bir Gitar seçiminde geçtiğini unutmayın. Çünkü aslında iyi gitar size en iyi duyguyu hissettiren gitardır. Çok pahalı olup sizi duygusal olarak etkilemiyorsa o gitardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.