Gitar Nasıl Akordlanır?

Gitar çalarken doğru perdeye basmak doğru sesi çıkardığınız anlamına gelmez. Önemli olan doğru ses basmaktır. Bunun içinde gitar akordunun tam olması lazım. Gitar akordlama Gitarın baş kısmında bulunan akord kulaklarını çevirerek yapılmaktadır. Gitarınızı çalmadan önce akord etmeniz kulak gelişiminize de yardımcı olacaktır. Gitara yeni başlayan kişilerde Akord yapamama doğal bir olaydır. Bunun için yardımcı ekibmanlar bulunmaktadır. Bunlar Tuner (Dijital akord aleti) , La düdüğü, Akord düdüğü, Diyapazon gibi aletlerden yardım alabilirsiniz.

Günümüzde en çok dijital akordlama kullanılmaktadır. Bunlara müzik marketlerden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda telefon uygulaması olarak indirilen Tuner’lar da bulunmaktadır. Dijital akord aletinde akord yapmak için batı sisteminde ki notaları temsil eden Harflerin hangi notayı temsil ettiğini bilmek gerekir. Örneğin; A: La – B: Si – C: Do – D: Re – E: Mi – F: Fa – G: Sol…. Ayrıca Akord edebilmek için Gitar üzerinde ki boş tellerin hangi sosler olduğunu bilmek gerekir. Bunlar ise, en kalın üst tel Mi, onun altı La, onun altı Re, onun altı Sol, onun altı Si ve en alt ve en ince tel Mi olarak düzenlenmiştir.

 Bir diğer ve önemli gitar akordlama çeşidi ise sizi en çok geliştiren ve yarar sağlayan kulaktan yapmaktır. 6. Tel’in Akordu 5. tel’i çaldığınız da alacağınız la notası ile, 6. tel 5 perdeye basacaksınız, 6. tele ait gitar burgusunu sıkıp ya da gevşeterek, sesler aynı olana dek çevireceksiniz. iki ses aynı ise 6. tel’in akordu da tamamdır. 4. Tel’in Akordu 5. tel 5. perdeden referans alacağız re notası ile, 4. tel’in sesine ulaşarak yapabilirsiniz. 3. Tel’in Akordu 4. tel 5. perdeden referans alacağız sol notası ile, 3. tel’in sesine ulaşabilirsiniz. 2. Tel’in Akordu 3. tel 4. perdeden referans alacağız si notası ile, 2. tel’in sesine ulaşabilirsiniz. 1. Tel’in Akordu 2. tel 5. perdeden referans alacağız mi notası ile, 1. tel’in sesine ulaşabilirsiniz. Böylece Gitarınızın akordunu tamamlamış olursunuz.

Ayrıca Gitar üzerinde farklı akord sistemleri de bulunmaktadır. Bunlar yaptığınız müzik türüne göre değişmektedir. Örneğin Blues’da genelde Sol akord sistemi kullanıldığı görülmektedir. En üst kalın telden başlayarak alta doğru RE – Si – Re – Sol – Si – Re olarak akordlanabilir.