Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gitar Çalmaya Başlamadan Önce Soru İşaretlerini Giderin

İster gitar olsun ister başka bir enstrüman çoğunlukla akıllarda ki soru işaretleri giderilemediği için çalınması ve gitar kursuna başlanması sürekli ertelenmektedir. Bu yazımızda gitar hakkında sık soruların soruları inceleyip gitar eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızla birlikte aklınızdaki tüm soru işaretleri ortadan kalkacaktır. Gitar dersi almaya başlamak için ilk adımı atabilirsiniz. Şimdi en çok sorulan soruları bir araya getirip birlikte inceleyelim.

rapsodigitarhakkinda

  • Gitar çalmak için parmaklarım uygun mu?

Halk arasında yıllardan beri küçük parmaklılar gitar çalamaz diye bir olgu oluşturulmuştur. Şunu net olarak söyleyebiliriz ki bu tamamen şehir efsanesidir. Parmaklarınız uzun olması tabii ki bir avantaj ancak büyük bir avantaj değildir. Gerekli düzeyde çalıştığınız takdirde bu avantaj durumu ortadan kalkacaktır. Küçük olması ise kesinlikle bir dezavantaj değil. Parmakları kısa olanlar, biraz daha çok çalışıp arada ki farkı ortadan kaldırabilirler.

Parmaklarınız kısa olması veya çok uzun olması gitar çalmanızı engelleyecek bir unsur değildir.

  • Gitara başlamak için kaç yaşları uygun? Geç kalmış olabilir miyim?

Bir bireyin gitara sağlıklı bir şekilde başlaması için parmaklarında ki motor kaslarının oturması gerekir. Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 5-6 yaşlarına tekabül etmektedir. Bu yaşlarda motor kasları oturduktan sonra gitara başlamak için hiçbir engel kalmaz.

Motor kasları oturduktan sonra dilediğiniz yaşlarda başlayabilirsiniz. Hangi yaşlarda olursanız olun gitara başlayabilir ve gitar çalmanın yararları ve faydalarından aynı derecede yararlanabilirsiniz. Geç kalmadınız yeter ki çalmak isteyin. Gitar çalmayı isteyen herkes çalabilir.

  • Gitar çalmak zor mu? Herkes çalabilir mi?

Her enstrümanda olduğu gibi gitar çalmanın da belirli bir zorluğu vardır. Zira zor olması gitar çalmayı bu denli kıymetli kılan önemli unsurların başında gelir. Zorluğunun yanı sıra her gün düzenli ve disiplinli bir çalışmayla kolaylıkla öğrenilen bir enstrümandır.

Herkes gitar çalmayı günlük çalışmalarını yaparak kolaylıkla öğrenebilir. Dünyaca ünlü bir şirket tarafından yapılan bir araştırmaya göre gitar eğitimine başlayıp da gitar çalamayan kişilerin oranı oldukça düşüktür. Bu bağlamda gitar çalmak için tek yapmanız gereken istemeniz olacaktır.

  • Elektro gitar çalmak için klasik gitarla başlamak şart mı?

Bu soruda gitar kurslarında en çok rastlanan soruların başında gelmektedir. Böyle bir durum kesinlikle yoktur. Bir enstrümanı doğru ve sağlıklı öğrenebilmeniz için o enstrümanın kullanıldığı müzikleri dinlemeniz gerekmektedir. Zira klasik gitar ile elektro gitar sesleri kullanılan efektlere göre benzemekle birlikte tamamen farklı ve ayrıntılı teknikler içermektedir. Siz ne tür müzik yapmak istiyorsanız o tür gitar alıp o gitarın dersini almalısınız.

  • Ne kadar sürede gitar çalmayı öğrenirim?

Bu süre tamamen sizin çalışma disiplini ve düzeninize bağlıdır. Derslerde işlenilen konuları tam anlamıyla kavrayana kadar tekrar edip, parmak alıştırmalarını her gün evde en az yarım saat çalıştığınız takdirde 2-3 aylık bir sürede şarkılar çalmaya başlayabilirsiniz.

Bu sorunun cevabı ayrıca amacınıza göre de değişmektedir. Hobi olarak çalmak istiyorsanız yukarıda ki yazdıklarımız geçerli ancak profesyonel anlamda bir gitarist olmak istiyorsanız eğitim süreciniz asla bitmeyecektir. Unutmayınız ki sanat eğitimleri her daim devam eder çünkü, sanat kendini sürekli yeniler.

  • Hemen gitar almaya gerek var mı?

Derslerde ki başarı yukarıda da belirttiğimiz gibi evde tekrar ve disiplinli çalışmaya doğrudan bağlantılıdır. Öncelikle bütçe ayıramayacağım diyorsanız dilediğiniz zaman gelip sanat merkezimizde ki enstrümanları kullanabilirsiniz. İlerlemenizin hızlı olması için her gün tekrar çok önemlidir. Bu tekrarı ya kendi evinizde ya da sanat merkezimiz de yapabilirsiniz.  Her gün gelip gitar çalışacaksanız bizden yararlanabilirsiniz. Her gün gelemeyecek durumdaysınız gitar almanız gerekir.

  • Gitar çalmak için nota öğrenmek gerekir mi? 

Bu sorunun temelinde nota korkusu yatmaktadır. Bu korkunun nedeni ise ilkokullarda bize oldukça karışık gösterilen nota eğitimidir. Nota müziğin alfabesidir diyebiliriz ve 7 notadan oluşan bu alfabeyi öğrenmek zannettiğinizden çok daha kolay.

Eğer bir eğitim alıyorsanız tam anlamıyla bir eğitim almaya özen gösterin. Notadan korkmayın ve şunu unutmayın nota bilmeden gitar öğrenmek çok daha zordur.