Gitar Çalarken Nasıl Şarkı Söylenir?

Gitar çalıp söylemek oldukça popüler olan ve iki ayrı eylem olmasına karşın birbirlerine renk katarak büyülü bir etki yaratan eylemdir. Gitar kursuna gelenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir, ve zorlandığı konulardan da biri sayılır hem gitar çalıp hem de şarkı söylemek, fakat nasıl olur, nedir hem iyi gitar çalıp hem de doğru şarkı söylemenin sırrı?

Dur yazıya başlamadan önce burada bir sürü sırrımızı paylaştık, seni bi böyle alalım; Gitar çalarken nasıl güzel şarkı söylenir?

gitar-kursu-izmir-buca

Birçok insanda özellikle ebeveyn yaşlarında kişilerde genel kanı olan ‘gitar çalınıp söylenir’ kanısı çoğu gitarist yada gitar eğitimi alan kişiler tarafından sıkıntıyla karşılanan bir durumdur. İki eylemi birlikte yapamadığınızda bir şeyler eksikmiş havası ortaya çıkmaktadır. Bu o kadar ileri bir durumdur ki çevrenize ‘Gitar çalıyorum’ dediğinizde ‘Peki çalarken söylüyor musun’ gibi bir takım sorularla karşılaşabilirsiniz. Halbuki keman çalan birisine ‘ Keman çalarken söylüyor musun’ diye soruluğuna pek rastlanmaz. Bu durum aslında gitarın hem çok iyi bir eşlik hem de çok iyi solo enstrümanı olmasından kaynaklanmaktadır.

Gitar çalan kişilerin genellikle ellerini ve sesini birlikte kullanmaya çalışırken oldukça zorlanmaktadır. Aslına bakılırsa hem iyi gitar çalıp hem de iyi şarkı söyleyebilen ama bunları birlikte yaparken büyük sıkıntı çeken birçok birey bulunmaktadır. Nasıl gitar çalarken kademe kademe ilerlediyseniz gitar çalıp şarkı söylerken de sistemli bir disiplinli çalışmayla kendini geliştirebilirsiniz. Şimdi gitar çalarken güzel şarkı söyleyebilmenizin önünü açan etkenlerden bahsedelim.

Gitar çalıp şarkı söylerken karşılaşan ilk sıkıntı senkronizasyon sıkıntısıdır. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için yapmış olduğunuz iki eylemi ayrı ayrı düşünmemeye çalışmalısınız. Yani hem gitar çalıp hem şarkı söylüyorum gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Bunu bir bütün gibi düşünmelisiniz. Bir eylemi gerçekleştiremeden önce mental olarak hazır olmak gerekir aksi durumda eylemlerde sıkıntı gözükebilir.

Gitar çalmaya başladığınızda ilk olarak direk şarkı çalarak başlamadığınızı göz önünde bulundurun. Gitar çalıp söylerken de adım adım gitmeye özen göstermelisiniz. Hemen zor bir parçayı söylemeyi çalışmanız oldukça zorlanmanıza ve bu eylemden sıkılma ve soğumanıza neden olacaktır. Bu yerine adım adım heceleyerek basit ritimlerle çalışmaya ve bunları tam anlamıyla yaptıkça ilerlemeye özen gösteriniz.

Gitar çalmak sonradan öğrenilen ve emek isteyen bir iştir.Gitar çalıp aynı zamanda söylebilmek için Gitarın inceliklerini bilmekte ve Gitara tam olarak hakim olmakta büyük yarar vardır. Bu sizin iki eylemi bir bütün olarak ele almanıza da büyük katkısı olacaktır. Şarkı söylerken sadece şarkıda zor bir geçişi gitarda yapabilmeye odaklanırsanız sesinizde sıkıntı oluşması olağandır. Bunun için gitara tam hakim olarak akorların versiyonlarını tam bilmek geçişlerde ki zorlukların önüne geçmesine ve sizin de tam olarak odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Ritim kulağınızı geliştirmek bu iş için çok önemli bir etkendir. Bunun için metronomla çalışmanızda büyük yarar vardır. Örneğin penalamanızı metronomla çalışmanız sizi oldukça geliştirecektir.

Şarkıyı doğru söylemek için hemen hemen her fırsattı o şarkıyı dinlemek gerekmektedir. Sözleri ezberlemeniz sahneden panik yapmamanıza ve konsantre olmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Şarkıyı ezberledikten sonra şarkıyı yavaş yavaş ve sindirerek çalmaya özen göstermelisiniz. Özellikle provalarda böyle okumanız şarkı üzerinde ki tüm nüanslara hakim olmanıza ve şarkıda hakimiyetinizi arttırmada yararlı olacaktır.

Şarkı söylemenin temelinde sesi doğru verebilmek vardır. Sesi doğru verebilmek için çaldığınız eserin sesinizle uyumlu olması gerekmektedir. Eğer çaldığınız eser sesinizle uyumlu değilse şarkı üzerinde Transpoze işlemi yapmanız gerekmektedir. Bunu akorları bir yada iki perde daha yukarı çekerek yapabilirsiniz. Bu işlem için genellikle Capo denilen alet kullanılmaktadır. Bu alet tüm müzik marketlerde ve internet mağazalarında bulunmaktadır.

Gitar kursumuzda hem gitar çalıp hem de söylemek adına çok ilginç teknikler uygulanmaktadır, siz de ayrıntılı bilgi için gitar kursu izmir‘i ziyaret edebilirsiniz.