Fotoğrafta Altın Oran

Fotoğrafta Altın Oran

İnsan geliştikçe ürettiklerinin kalitesini de arttırmaktadır. Sanat dallarında ki gelişimi destekleyen en önemli etken ise sanatın diğer bilim dalları ile destekleniyor olmasıdır. Sanatın bilim ve bağlamında teknoloji ile desteklenmesi insanın gün geçtikçe ürettiği şeylerin daha estetik ve kaliteli bir hal almasının önünü açmaktadır.

Eskiden, yani fotoğraf makinelerinin daha ilkel olduğu zamanlarda fotoğrafçılık ne çekeceğini belirleyip deklanşöre basılmasından ibaret idi. Daha sonraları özellikle fotoğrafçılığın sanat olarak görülmesiyle birlikte fotoğraflarda estetik kaygısı ön plana çıkmış, farklı teknikler geliştirilmiş,bu teknikler teknolojinin de harmanlanmasıyla muhteşem fotoğrafların ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.

Altın Oran Nedir?

Fotoğrafın daha kaliteli olmasını sağlayan bir çok unsurun yanında en çok kullanılan ve fotoğrafçılık kurslarında üstünde oldukça durulan önemli etken altın orandır. Altın oran sadece fotoğrafçılıkta kullanılmamaktadır. Matematik gibi bilimlerde ve özellikle görsel sanatlarda üstünde durulan geometrik bir orandır.

altınoran

Peki nedir bu Altın Oran? Altın Orana fotoğrafçılıkta aynı zamanda 1/3 oranı da denmektedir. Altın oranı sağlamak için kadrajınızı yatay ve dikey 3 eşit parçaya bölün. Fotoğraf çekerken yansıtmak istediğiniz kompozisyonun ilgi noktalarını veya tema belirleyen yerleri bu böldüğünüz yatay ve dikey 3 eşit bölümlerinin ortasına yerleştiriniz. Bu şekilde altın oranı sağlamış ve daha güzel fotoğraflar çekmiş olursunuz.

Bazı fotoğraf makinelerinde bu yatay ve dikey çizgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda çoğu telefonun kamera uygulamasında da bulunmaktadır. İlk başlarda bu yatay ve dikey çizgileri sağlayıp altın orana göre fotoğraf çekmek sizi zorlayıp vaktinizi alabilir ancak zamanla hesaplamadan dahi altın orana uygun fotoğraflar çeker hale geleceksiniz.

Altın Oran Ne İşe Yarar?

Altın oran fotoğrafçılıkta herkesin kullandığı genel geçer oldukça önemli bir unsurdur. Altın oranın fotoğrafa kattığını en önemli katkı dengeli bir kadraj oluşmasını sağlamasıdır. Dengeli bir kadraj ise fotoğrafçılıkta olmazsa olmaz ve fotoğraf kalitesini direk etkileyen önemli bir unsurdur.

Fotoğrafçılık Kursumuz İçin Buraya Tıklayabilir ya da 0533 014 23 94 den bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz Fotoğraf Deneme Dersleri İçin Arayın.