Flüt Çalarken El Yorgunluğunu Gidermek

Yan Flüt Çalarken El Yorgunlukları Neden Oluşur?

Yan Flüt çalarken özellikle yeni başlayan kişilerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de çalarken çok fazla el ve kol yorgunluğunun olmasıdır. Aslında bu durumun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında ise yanlış duruş ve yan flüt tutumundan kaynaklanmaktadır. Bu durum yan flüt derslerinin temelinde ve ilk derslerinde öğretilen yan flütte tutuş ve duruş pozisyon öğretiminde ortadan kaldırılması gereken unsurdur. Bu nedenle derslere başlarken, öncelikle duruş ve tutuş çalışılmalıdır.

flutrapsodi

Ağrılara aldırmadan çalışmaya devam ettiğinizde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. El ve kol ağrıları zamanla tendonit ve karpal tunel sendromuna sebebiyet verebilecektir. Bu hastalıklar uzun süreçli tedaviler ile geçmektedir. Bunun yerine dikkat edeceğiniz bir kaç unsurla yan flüt gelişiminizi daha sağlıklı sürdürebilirsiniz. Şimdi bu unsurları ayrıntılı olarak işleyelim.

El ve Kas Yorgunlukları Nasıl Giderilir?

Özellikle temel egzersizleri yaparken enstrümana yeni başladığınız için enstrümanın gerektirdiği kaslar henüz gelişmemiş olacaktır. Bu kaslar çaldıkça gelişecektir ancak gelişme sürecinde sık sık ara vererek daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Çalışma yaparken sık sık ara vermeye, kaslarınızı gevşetmeye özen göstermek yararınıza olacaktır.

Çalmadan önce esneklik sağlamak için açma germe hareketleri yaparak çalış sırasında kasılmaların ve yorgunlukların önüne geçebilirsiniz.

Bu tür yorgunlukların önüne geçmek için en önemli unsur doğru duruş ve tutuş bilgilerine sahip olmaktır. Ve bu şekilde çalışmaktır. Enstrümanı çalmaya başladığınızda ayak pozisyonunuz dahi gelişiminizde çok önemli yer tutacaktır. Bu bağlamda el ve kol ağrılarınızın sebebi yanlış bir tutum takınarak yan flüt çalmaya devam etmeniz olabilir.

Yan Flüt çalarken daha iyi bir tutuş ve daha rahat bir çalım için baş parmağınızın doğru durması büyük önem arz etmektedir. Baş parmak için piyasada oldukça fazla yardımcı araç bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Bopep’dir. Baş parmağınız yan flütü dengede tutmanızı sağlamaktadır. Enstrümanda dengeyi sağlayamazsanız ileride büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bopep de bu dengeyi sağlamak için baş parmağın doğru durmasını sağlayan bir araçtır.

Kas ağrılarını ortadan kaldıracak tüm unsurları gerçekleştirip hala ağrılar çekiyorsanız ağrılar için daha başka çözümler arayabilirsiniz. Örneğin daha hafif bir yan flüt alabilirsiniz yada Inline G flüt çalıyorsanız pozisyon değişimlerinin daha rahat olduğu offset G flüte geçmeyi düşünebilirsiniz.