Evde Bateri Nasıl Yapılır?

Evde Bateri Yapmak

Bateri diğer müzik enstrümanlarından farklı olarak evde bulundurulması daha zor bir enstrümandır. Bunun en büyük sebepleri arasında yüksek fiyat aralığı ve çok ses çıkaran bir enstrüman olmasıdır. Özellikle apartman dairesinde oturanlar için yalıtımsız bir odaya bateri kurmak apartmandan atılmaya bile sebebiyet verebilmektedir.

evde bateri

Ayrıca bateri olmak ebeveynler için oldukça sorun teşkil etmektedir. Yüksek fiyat ve çalmak isteyen kişinin kısa süreli bir heves mi yoksa kalıcı bir istek mi anlamadan çoğu ebeveyn hemen çocuklarına bateri almak istememektedir.

Müzik yapmak için müzik yapmak istemek her zaman yeterli olacaktır. Bu durumunda bir alternatifi bulunmaktadır. Evde de bateri yapmanız mümkün. Birazdan nasıl yapıldığını anlatacağımız bateri üst düzey profesyonel bir bateri tabii ki de olmayacaktır ancak çok iyi bir alternatif çözüm olacaktır.

Evde Bateri Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • Yuvarlak ve uzun bir teneke ( Çöp kovası vb. bir şey olabilir)
  • Deri ip yada ayakkabı bağı
  • Çoğu çarşıda satılan sunu deri
  • Makas

Evde Bateri Nasıl Yapılır?

İlk olarak ölçü alabilmek için deriyi teneke veya kutunun üzerine koyun ve çevresini kalemle çiziniz.

Daha sonra çizdiğiniz yerden 2-3 cm pay bırakarak deriyi kesiniz.

Tenekenin altı ve üstü olmak üzere iki tane deriyi keserek hazırlayın.

Daha sonra kestiğiniz derinin pay bıraktığınız kısmını kalemle karşılıklı olarak denk gelecek şekilde hizalı  noktalar koyun.

Koyduğunuz noktaları delgeç veya delici bir aletle aralarından ip geçirmek için delin.

Hazırladığınız derileri tenekenin altına ve üstüne koyun ve deldiğiniz yerlerden karşılıklı ipler geçirip gerin.

Yukarıdan başlayarak aşağıya doğru ve daha sonra aşağıdan yukarı doğru olmak üzere deriler iyice gerilip, bağlanıp davulu oluşturabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğer yapacağınız bateride tenekeyi renkli bir hale getirmek istiyorsanız davul yapmak işlemi gerçekleştirmeden önce tenekeyi boyayınız. Davulu gerdiğiniz ip deri bir ip olursa yapmış olduğunuz bateri daha uzun ömürlü olacaktır. Diğer pamuk ürünü iplerin kopma riski gün ve gün artacaktır.