Eski Silahlardan Orkestra

En Tehlikeli Araçtan Sanata

Silah insanoğlunun kullandığı en tehlikeli araçtır. Bu kimi zaman ucu sivri bir tahta, kimi zaten sert bir demir yığını, bazende alevler saçan bir ölüm makinesi olmuştur. İnsanın elinde ki en tehlikeli aracı en yararlı araca dönüştürmeye hazır mısınız? Eski Silahlardan Orkestra..

Bu orkestranın yaratıcısı Meksikalı sanatçı Pedro Reyes uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi 2013 yılında tamamladı. Pedro Reyes çalışmalarında daha çok ölümcül nesnelerden barışçıl işleve sahip projeler üretiyor. Hiç şüphe yok ki barışı sağlayan en önemli unsurun başında da Sanat ve bağlamında müzik gelmektedir.

silah müzik

Disarm

Pedro Reyes 2013 yılında tamamladığı bu çalışmasının adına Disarm ismini verdi. Bu proje için çok sayıda müzisyen, mühendis ve müzik stüdyosu ile çalışıldı. Bilgisayar ile kontrol edilen Disarm tüm dünyada oldukça ilgi topladı. Meksikalı sanatçı Pedro Reyes ise yeni çalışmalara çoktan başladığını belirtiyor.

Pedro Reyes çalışması hakkında oldukça yaratıcı bir yorum getirdi ; “Silahlar insanın aklını kolayca çelebilir. Bir tahta parçasını alıp onu silaha dönüştürebilirsiniz. Veya bunun tam tersini yapıp , bu malzemeyle başka bir şey yaratabilirsiniz. Sanatın amacı bence en olumsuz içgüdüleri yaratıcı içgüdülere dönüştürecek yollar bulmaktır.”