Entonasyon Nedir?

Entonasyon Nedir?

Özellikle gitara yeni başlayan bireylerin aklında sürekli bir soru işareti olarak kalan açıklayınca biraz düşünüp ‘ hmm ‘ dedirten ismi kadar ayarı da enteresan bir gitar unsuru entonasyon. Yeni başlayanların aklında bu kadar yer etmesinin önemli bir sebebi de gitar almadan önce herkesin ‘entonasyonuna dikkat et abi’ telkinleridir. Bu telkin çoğu sitede ve yazılarda sıkça vurgulanır ve vurgulanması çok doğrudur.

Entonasyonun doğru olması bastığınız notayı doğru olarak verebilmenizi sağlar, Kısacası notaların olması gerektiği gibi çıkmasıdır. Olması gerektiği gibi çıkmıyorsa entonasyon ayarınız bozuk demektir. Ancak bu sorunu kulakla anlamak oldukça zordur. Çok hassas bir kulağınız olması gerekir. İnce ayarlı akord cihazlarıyla kontrol edebilirsiniz.

entonasyon Nedir

Entonasyon sözlüklerde kısaca ton ve tonlama olarak geçer. Müzikte ise basılan perdeden doğru notanın çıkma olayıdır. Genellikle gitar üzerinde görülür ve bozulması çok ekstrem bir durum değildir. Ancak entonasyon yapımı akord yapımı kadar kolay değildir. Teknik bir işlem gerektirir. Kesinlikle ustalar tarafından yapılması gerekmektedir. Bilmeyen biri tarafından yapılmaya kalkındığında gitara ciddi hasarlar verebilirsiniz.

Entonasyon bozukluğu sadece gitar üzerinde görülmemektedir. Piyano, keman, çello gibi enstrümanlarda da görülmektedir.

Entonasyon bozukluğunun birçok sebebi olabilir. Genleşme, sap ayarının bozulması, çarpma, aşırı kullanma, titiz kullanmama ve tellerin etkisi. Entonasyon ayarı iyi yapılmayan gitar insanı müzikten dahi soğutabilir. Eğer sizde entonasyonunuzun bozuk olduğunu düşünüyorsanız hemen bir enstrüman ustasına götürüp kontrol ettirin.