Enstrüman Temizliğinin İncelikleri

Enstrüman temizlerken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak enstrümanınızı daha verimli bir şekilde temizlemeniz için enstrümanı iyi tanımanız gerekmektedir. Kendi enstrümanınızın bölümlerini ve neyden yapıldığını bilmeniz daha verimli ve sağlıklı bir gitar bakımı yapmanız için oldukça önemlidir. Örneğin tahta kısımlarını fazla nemli bezle silmemek bakım yaparken hayati bir öneme sahiptir.

Bu yazımızda Gitar bakımı , Keman temizliği , Enstrüman bakımı , enstrüman temizliği gibi önemli konular hakkında bilgileri birlikte inceleyeceğiz. Ücretsiz Gitar Deneme Derslerimize katılmak istiyorsanız bize 0507 314 36 64 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Peki bakım yapmak neden bu kadar önemlidir? Şunu net olarak bilmelisiniz ki enstrümanınıza ne kadar titiz ve özenli davranırsanız enstrüman da size o denli kaliteli bir çalım ve ton sunacaktır. Bu bağlamda şunu net olarak diyebiliriz ki, enstrümanı iyi çalmak için günlük egzersizlerin yanı sıra bakımına da önem vermeliyiz.

Enstrümanı Temizlerken dikkat etmemiz gerekenler

Öncelikle enstrümanı iyi tanımanız gerekmektedir. O enstrümanın bölümleri ve malzemeleri hakkında yeterli bilgiye sahip olup ona göre temizlik yapmalısınız. Her bölümün hassasiyeti ve kullanılan malzemesi farklılık göstermektedir.

rapsoditemizlik

Enstrümanı her çalımdan sonra hafif nemli bir bezle silmeniz genel temizlik yaparken işinizi kolaylaştıracaktır. Müzik aletinizi kullandıktan sonra üzerinde ter birikimleri kalır. Bu birikintiler hemen temizlenmediği takdirde enstrümana ciddi zararlar vermekle birlikte genel temizlik yaparken de işinizi zorlaştıracaktır.

Enstrümanı temizlerken aynı zamanda kullanılan aletleri besleyici ürünler kullanın. Bu ürünleri de kullandığınızda temizlik adını enstrüman bakımı olarak geliştirir. Klavyeleri genellikle ( keman, gitar, bağlama vs. ) limon yağı ile besleyebilirsiniz.

Enstrüman temizliği ile ilgili gerek internette gerekse müzik marketlerde pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler fazla pahalı olmamakla birlikte kullanılmasında yarar vardır. Bez seçiminizi ise marketlerde bulunan mikro fiber bezlerden yana yapabilirsiniz.

Enstrüman temizliği bittikten sonra en can alıcı nokta enstrümanızı aşırı nemli bırakmamanız olacaktır. Nem varsa hemen kurulamalısınız.