Enstrüman Çalmanın Faydaları

Enstrüman Çalmanın İnsan Beynine Katkısı

Erken yaşta müzikal enstrüman kullanmaya başlamak, beyni geliştiriyor, hızlandırıyor ve problemlere daha çabuk çözüm bulma olanaklarını sağlıyor.

rapsodi-enstruman

Enstruman Çalmanın Faydaları yazımızın yanı sıra Müziğin İnsan Sağlığına Faydaları yazımızı da okumanızı öneririz.

Araştırmalar müzisyen insanların beyinlerinin, müzisyen olmayan insanların beyinlerinden daha farklı olduğunu ortaya çıkardı. Beynimizde bir gri madde bulunmaktadır. Bu gri maddenin müzisyen olan insanların, müzisyen olmayan insanlara göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu araştırma sonucu Gri madde ile insan zekası arasında bağlantı olduğunu da söyleyebiliriz. Hafıza, görme, koklama, karar verme, konuşma, işitme, istemli kas hareketleri ve çevresel değişimleri idrak etme gibi çeşitli olayları yöneten beyin bölümleri boz maddeden oluşmuştur. Enstrüman çalmak hemen hemen beynin her bölümünü aynı anda meşgul etmektedir. Özellikle işitme kortekslerini.

Müzisyenler şarkı yaparken dış taraftan sakin ve sessiz görünüyor olabilir fakat aksine beyinlerinde bir parti dönüyor, havai fişekler patlıyordur.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre müzikle uğraşan kişilerin beyinlerini normal müzikle uğraşmayan ve müzisyen olmayan insanlara göre daha büyük olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren müzik aleti ile uğraşmak kişinin zeka düzeyinin belirli oranda artırarak, başarı oranının yükseltir. Hafızayı geliştirir, zihni canlı hale getirir ve aktif duruma getirir.

Bir müzik aleti çalmak bir insana disiplinli olmayı öğretir.

Bir müzik aletinin çalmayı öğrenmek tıpkı farklı bir dili öğrenmek gibidir, zaman gerektirir. Bunu öğrenmek için belirli bir düzen ve disiplin şarttır. Gerçekten bir aleti çalmak istiyorsanız, bunun üzerinde günün belirli saatlerinde çalışmak, vakit ayırmak ve sürekli belli aralıklı vakitlerle pratik yapmak zorundasınızdır. İşte bu da sizin hayatınıza belirli bir disiplin getirir aynı zamanda düzen de.

Hayatınıza neşe, renk ve eğlence katar.

Başlangıçta cefası olsa dahi müzik aleti çalmak insanın hayatın fazlasıyla değiştirir, kolay ritimlerle başlayan müzik hayatımızı  zamanla değişik müzik türlerinden örneklerle baya bir eğlenceli hale gelir, hayata bakış açınızı değiştirir. Hayatınıza farklı bir neşe, renk ve eğlence katar.

Bir müzik ezgisi dinlemek bile stres atmamıza ve azalmasına yardımcı olabilir. Her şeyden önce bir müzik aletini kullanmak, bir ara vermek ve rahatlamak ve aynı zamanda kafanızı boşaltmak için birebirdir.

Enstrüman çalmak ile ilgili daha ilginç bilgiler için aşağıda ki videomuzu izleyebilirsiniz.