Elektronik Piyanonun Avantaj ve Dezavantajları

Elektronik Piyano

Tarih boyunca hemen hemen her enstrümanın teknolojiye uyarlanmış hali görülmüş ve hala görmekteyiz. Artık çoğu enstrümanın bir akustik birde elektronik versiyonu bulunmaktadır. Bu durumun tabii ki de avantaj ve dezavantaj doğurmuştur. Kimine göre elektronik piyano tamamen kopyalama kalitesiz seslerden oluşurken kimine göre ise çok işlevli, fiyatı açısından uygun bulunmaz bir fırsat. Bu görecelik dönemden döneme ekonomi, gelişen müzik türlerine göre oynamaktadır. Eski dönemlerde elektronik piyanoya kötü gözle bakılırken şimdi bir ihtiyaç haline gelmeye başladı.

Akustik Piyano ile Elektronik Piyano Arasında ki Farklar

rapsodi piyano

Kullanım açısından daha rahat olan akustik piyanolar duvar tipi ve kuyruklu olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Kuyruklu piyanolar arkası daha geniş olduğundan genellikle evde kullanımdan ziyade orkestralarda ve konserlerde kullanılır çünkü daha büyük olması ve standart büyüklükte ki odalara zor sığması açısından ve sesi diğer piyanolara göre daha yüksek bir sesi olması bakımından evlerde pek tercih edilmez.

Duvar tipi piyanolar kuyruklu piyanolara göre daha küçük ve kullanışlıdır. Genellikle ev veya ufak odalarda kullanılır ancak fiyat aralığı oldukça geniştir. Bu iki türde de taşıma sorunlarına ve akort edilmesine çok dikkat edilmelidir. Akustik piyanolar oldukça titizlik gösterilmelidir. İçinde bulunan teller en ufak bir ısı değişimine bile reaksiyon verebilir. Bu hatalar en minimum düzeyde tutularak muhafaza edilmelidir çünkü olabilecek hatalar gelecekte iyice sorunlar çıkarabilir.

Akustik piyano (özellikle duvar tipi) ve elektronik piyanolar yapı olarak hemen hemen birbirine benzerler. Elektronik piyanolar da akustik piyanoların aksine ses kaydetme özelliği bu da yapılan bir parçadan hatalar çıkarta bilmeyi ve çalışı kavramak adına çok yararlı bir uygulamadır. İki piyano da da tuş takımlarının altında duyarlı malzemeler vardır. Eğer bir piyanoda tuş hassasiyeti yoksa çıkan sesler basma inceliğine göre değişiklik göstermeyecektir. Bu durum akustik piyanolarda pek görülmez ancak özellikle düşük maliyetli yada malzemeleri açısından daha az kalitede ki elektronik piyanolarda görülür.

Günümüzde her piyanonun artı ve eksi yönleri mevcuttur. Özellikle akustik piyanolarda çok özel bir piyano olması dışında eksi bir yanı da çok ağır ve taşımasında büyük sorunlar çıkmaktadır. Bu yüzden de ancak konser alanlarına götürülüyor. Elektronik piyanoların da tuşesi akustiğe yakın olması ile bilinir ki güzeldir de ancak tuşenin orjinalliği kapsamında akustik piyanoyu bu konuda aratmaktadır.

Bütün bunların dışında elektronik piyanolarda bir çeşit mikser bulunabilir. Çıkacak sesin yüksekliği bu mikserler ile ayarlanabilir. Bunlara göre piyanoların boyutları da değişkenlik gösterir ve taşınmaları kolaydır.

Elektronik Piyanodan çıkan sesler son derece farklılık gösterebilir. Koro sesleri ve hatta perküsyon daha yapılabilir. Arka planında farklı enstrümanlar ile çalınabilir.

Fakat akustiğin kalitesini hiçbir dijital ses vermeyecektir. Bu yüzden konserlerde büyük oranda akustik piyanolar kullanılır. Bu seçim yine de kullanım alanına bağlıdır. Elektronik piyanolar çok çeşitli oldukları için güzel bir tercih olabilir.