Elektro Gitar Temizliği

Hangi enstrüman olursa olsun çaldığınız müzik aletinin temiz ve bakımlı olması sizin çalışınızı önemli derecede etkileyecektir. En basit bir örnek vermek gerekirse gitarda çalışma yaptığınızda elleriniz terler ve gitar üzerinde ter birikmesi oluşur. Terlemesi dahi elinizde bulunan yağ gitar üzerinde bırakır ve bu zamanla silinmediği takdirde gitar üzerinde asit olarak gitarınıza zarar verecektir.

gitar bakım

Gitarınızın temiz olması gitarınızda iyi bir ton elde etmenizde, gitar tel ömrünüzün çok daha uzun olmasını, gitar üzerinde ki fonksiyonlardan daha çok yararlanmanızı ve en önemlisi gitarınızın ömrünü uzatmanıza yarayacak en büyük etkendir.

Bu durumların önüne geçebilmek için çoğu müzik marketlerde elektro gitar temizlik setleri satılmaktadır. Bunları temin edebilir ve elektro gitarınızın temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Bu set içerisinde limon yağı, temizleyici sprey ve mikro fiber bez bulunmaktadır. Bunları ayrı ayrı da temin edebilirsiniz. Her markadan temizlik ürünleri işinize yarayacaktır ancak kullanacağınız bize dikkat etmelisiniz. Mikro fiber bez gitarınızı çizmeden veya zarar vermeden işinizi görecektir.

İlk işlem olarak temizleyici spreyi gitara sıkın ve daha sonra bez ile iyice silin gitarınızda ıslak yüzey kalmayana kadar silmeniz oldukça önemlidir. Nemli yüzey kalmaması gerekir. Daha sonra telleri sökün ve bezle perdelerin hepsini silin sildikten sonra perdenin her kısmına limon yağını az bir şekilde uygulayanız. Limon yağı hem gitarınız temizler hem de klavyeyi besleyerek iyi bir ton elde etmenizin önünü açacaktır.