Elektro Gitar Manyetikleri Nasıl Çalışır?

Gitar çalmaya heves etmiş bir çok kişinin aklına sıkça gelen bir sorudur “Elektro gitar manyetikleri nasıl çalışır?” sorusu. Çünkü çok fazla kullanılan ve her yerde görmeye alışık olduğumuz bu müzik aletinden çok farklı

 sesler elde edilebilmektedir. Gitar kursu İzmir olarak bizde bu günkü yazımızda elektro gitarlar ve elektro gitar manyetiklerinin çalışma prensipleri hakkında kafadaki bazı soru işaretlerini gidermek için böyle bir yazı yazmak istedik.

Elektro gitarlar diğer gitarlar gibi sap, gövde ve baştan oluşur. Elektro gitarı diğer gitarlardan farklı kılan husus isminden de anlaşıldığı gibi elektrik enerjisi ile çalışmasıdır. Bu gitarlar akustik oluşturacak bir gövdeye sahip olmadıkları için bir amfi veya DI Box’a bağlanmadıkları takdirde yalnız başlarına hatırı sayılır bir ses çıkartamazlar.

Gelin şimdi elektro gitarın gerçek anlamda olmazsa olması manyetiklerine değinelim:

Bir gitarın tellerindeki titreşimi yakalayıp onu elektrik sinyallerine çeviren manyetik enerji cihazlarıdır. Yani mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler.” Peki bu nasıl oluyor?” diye soracak olursanız, şöyle açıklayabiliriz;

Elektro gitar manyetiklerinde bobin ve mıknatıs bulunur. Normal şartlarda sabit bir manyetik alan vardır. Gitarın çelik telleri titreştiği anda manyetik alanda da sapmalar yada düzensizlikler oluşur. Belirli frekanstaki manyetik alan etkileşimleriyle bir elektrik akımı oluşur. Ancak bu çok düşük güçte bir akımdır. Bu yüzden elektrik akımının güçlendirilmesi gerekmektedir. Amfilerin de görevi bu noktada başlar ve sesi üretmiş oluruz.

Manyetikler ikiye ayrılır;

  • Single Coil
  • Humbucker

Single Coil:

Adından da anlaşıldığı gibi tek bobinden oluşan manyetiklerdir. Telecaster ve stratocaster gibi elektro gitarlarda rastladığımız manyetik tipidir. Çıkış voltajı düşük olduğu için Humbucker manyetiklere göre daha geç overdrive’a geçer. Tizleri canlı ve tonları parlaktır ancak 50 Hz’lik şebeke gürültüsünden etkilenirler.

Humbucker:

İki adet bobinin kutuplarının birbirine ters bağlanması tekniği ile dip gürültüsünü ciddi anlamda azaltan manyetik tipidir. Gain’i yüksek basları kuvvetli overdrive’a yatkındır. Bu manyetiklerin dezavantajı ise tizlerdeki zayıflık ve tonlarının Single Coil’e göre biraz daha kapalı olmasıdır.

Yapılacak müzik tarzına göre uygun manyetiklere sahip gitarlar tercih edilir. Sizde Elektro gitar çalmak istiyorsanız ve nasıl bir gitar alacağınızı bilemiyorsanız sanat merkezimizi ziyaret edip, konusunda uzman gitar dersi eğitmenlerimizden destek alabilirsiniz. Eğer ilgileniyorsanız daha önceden yazdığımız “” başlıklı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.