Duo, Trio ve Quartet nedir?

Şan dersi İzmir olarak sizlere bugün duo, trio, ve quartet kavramlarının ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. Sizlerde uzman hocalarımız eşliğinde İzmir’de Şan eğitimi almak istiyorsanız Rapsodi Sanat Merkezimize gelebilirsiniz. Ücretsiz Şan Deneme Derslerimiz için Telefon numaramız 0533 014 23 94 

Müzik bireysel olarak tek bir enstrüman veya vokalle yapılabildiği gibi çok sesli orkestralarla ve korolar da yapılabilir. Klasik batı müziği orkestralarında piyanodan kemana, flütten davula bir çok enstrüman yer alır. Çok sesli korolarda ise bass, alto, tenör, soprano ile 4 gruplandırma olur. Daha küçük çaplı kurulmuş enstrüman veya ses topluluklarına verilen özel isimler vardır.

 

Düo; kurulmuş en küçük çaplı gruptur. Düet sözcüğünden türediği üzere iki kişilik müzik topluluğudur. Düoda iki vokal yer alabildiği gibi iki farklı yada aynı enstrüman veya bir enstrüman bir vokal de yer alabilir. Düo performanslarda genellikle piyano-vokal, çello-flüt, gitar-vokal veya keman-piyano gibi eşleşmeler kullanılır.

 

Trio; üç kişilik müzik topluluklarına verilen isimdir. Klasik trio, caz trio, Türk müziği trio gibi pek çok alanda kullanılır. En bilindik trio gruplara örnek verecek olursak; Taksim Trio, Crimseon Jaz Trio, Kerem Görsev Trio gibi grupları sıralayabiliriz. Daha çok üç enstrüman kullanılarak oluşturulan bir gruptur. Piyano-çello-keman, gitar-vokal-bas, viyola-piyano-flüt gibi eşleşmeler yaygın kullanılır.

 

Quartet; 4 ses veya 4 müzik aleti kullanılarak oluşturulan müzik topluluklarıdır. 4 sesli kurulan quartetler 4 sesli koro eserlerini bir bas, bir alto, bir tenor bir soprano olarak seslendirirler. Bu seslendirme tekniği klasik batı müziğinde kullanılır. Bu teknik dışında acapella, pop veya jaz vokalleride çok sesli şekilde seslendirilebilir. Enstrüman olarakta en yaygın kullanılan eşleşmeler, çello-keman-keman-viyola, dörtlüsüdür. Bu dörtlü dışında çello-keman-viyola-flüt, piyano-çello-keman-viyola, piyano-çello-keman-flüt gibi eşleşmelerde kullanılır.