Dünyanın En Yeni Enstrümanı

İcat Edilen En Son Enstrüman

rapsodimar

Teknolojinin gelişimiyle birlikte müzikte gelişmeye başlamış, yeni enstrümanlar ortaya çıkmış ve bu bağlamda yeni müzik türleri ortaya çıkmıştır. Özellikle son 50 sene içinde icat edilen enstrümanlar hep elektroniğin en gelişmiş enstrümanları olmuştur. Ancak en son icat edilen enstrüman elektronik bir enstrüman değil akustik bir enstrümandır. Üstelik Bilyeli!

İsveçli müzisyen Martin Molin 2 yıllık uğraşı sonucunda ortaya çıkardığı parçalarının tamamen ahşaptan olan enstrümanda aslında pek çok enstrümanı barındırıyor. İcat ettiği enstrümanın içinde bas gitar ve perküsyon gibi pek çok enstrümanı da barındırmakta. Enstrümanın adı Marble Machine ve çalışma prensibinin temelinde bilyeler bulunuyor

Nasıl Çalışıyor?

İcat edilen en son enstrümanı yapabilmek için Martin Molin tam iki bin bilye ve üç bin ahşaptan yararlanmış. Bu enstrüman bünyesinde barındırdığı onlarca koldan bilyeleri serbest bırakanı çektikten sonra bilyelerin hareket etmesiyle başlıyor. Hareket eden bilyeler enstrümanın içerisinde bulunan teller ve materyallere çarparak ses çıkarması sonucu çalışıyor.

Bu yeni enstrümanı aşağıda ki videomuz ile daha iyi tanıyabilirsiniz.

Müzik yaşayan bir sanat dalı olması bakımından her zaman gelişime açık olmuştur. Hiç şüphe yok ki bu keşfedilen son enstrüman olarak kalmayacak. Şuan bile binlerce virtüoz ve araştırmacı yeni enstrümanlar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.