Dünyanın En Pahalı Enstrümanı

Enstrümanın Fiyatını Ne Belirler?

Biraz araştıran herkes görecektir ki neredeyse bütün müzik aletlerinin fiyat yelpazesi oldukça geniştir. Örneğin 100 liraya da gitar bulmak mümkün iken bin dolara gitar bulmak da mümkündür. Peki ne fark var bu gitarlar arasında?

Enstrümanın fiyatını belirleyen önemli unsurların başında müzik aleti yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik gelmektedir. Özellikle ağaç kökenli enstrümanların ağaç türü kalitesi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Kısaca enstrümanın ağacı ve işçiliği kalitesini belirlemektedir. Enstrümanda kalite ise genellikle fiyatı ile doğru orantılıdır. El yapımı enstrümanlar özel ayarlamalara tabii tutulması ve oldukça fazla emek içerdiği için fiyatları kabarık olur.

Kimi zaman çok kötü malzemeli, vasat bir enstrümanda milyonlarca dolar olabilir. Tabii ki de bu olay o enstrümanı ünlü birinin çalması ile mümkün olacaktır. Eric Clapton, Bob Marley gibi sanatçıların ilk gitarları milyonlarca liraya satıldı.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı

Dünyanın en pahalı enstrümanı bir kemandır. Stradivarius marka kemanların çoğu oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu kemanları nadide yapan yegane özellik ise ton kalitesidir. Bu marka oldukça eski bir keman markasıdır. Stradivarius kemanları binlerce araştırmacı tarafından incelenmiş, çoğu üniversite bölümleri tarafından araştırma konusu edilmiştir.

pahalırap

Teksas A & M Üniversitesi geçen günlerde bu keman için aylarca süren bir araştırmanın sonucunu açıkladı. Araştırma kemanın ağacından üzerine sürülen verniğe kadar detaylı bir incelemeydi. İnceleme sonucunda Stradivarius kemanlarının vernikleri reçine, terebentin yağı ve etil alkolden yapılan bir karışım olması onun tonunu muazzam yapıyor.

Stradivarius kemanları için ise oldukça fazla efsane bulunmaktadır. Söylentiye göre bu marka keman için kesilen ağaçları nehir kenarından su yoluyla yüzdürülerek taşıdığı ve özel olarak kurutulduğu muazzam tonlara sahip oluyor. Bir başka efsane ise bu marka kemanlarını yıldırım düşmüş ağaçlardan yaptığı söyleniyor.

Stradivarius kemanları taklitleri bile oldukça pahalı fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca binlerce bu marka adında keman olduğu için 1957 yılında bu marka keman alanların ‘kopyasıdır’ yazısını etikete yerleştirmesi zorunlu kılınmıştır. Böylelikle 1957 önce kemanlar değerli kalarak yüksek maliyetlere satılmaya başlamıştır. Ayrıca bu enstrümanın parasından ziyade sesi de oldukça etkilemektedir. Kopyasıdır etiketi taşamayan dünyada sadece 10 tane stradivarius vardır.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı Stradivarius Kemanlarından Biri;