Dünya Üzerinde Notaya Dökülen İlk Şarkı

Dünya Üzerinde Notaya Dökülen İlk Şarkı… Bizim tarihimiz.

Dünya üzerinde notaya dökülen ilk şarkı. İlk bakışta Yunan yada İngiltere tarihi ile ilişkili gibi gözükse de aslında bizim tarihimiz. Evet dünya üzerinde bir şarkının nota ile yazılması bizim topraklarımızda gerçekleşmiştir. Hemde Aydında!

,ilk

Bu şarkı bir mezar taşında ortaya çıkmıştır. 1882 yıllarında ki Aydın – İzmir demir yolu kazılarında ortaya çıkmıştır.  Eski Tralleis antik kentinde bulunan bu mezar taşı MÖ.200 ve MS.100 yılları arasında yaşamış olan Seikilos isimli birinin karısına yazdığı metinden oluşmaktadır. Metinin yanına kazılmış notalar bulunmaktadır. Ayrıca bu yapıt dünyada müzikal nota olarak bilinen en eski yazılı kayıt kalıntısıdır.

Müzik tarihinin en önemli materyali olan bu mezar taşı bulunduktan sonra hemen İzmir’e getirilmiştir. Mezar taşı daha sonra İzmir Buca’da oturan De Joung adında ki bir koleksiyoncuya verilmiştir. Uzun süre villasının bahçesinde bulunan bu mezar taşı kurtuluş savaşına kadar burada kalmıştır. Daha sonra İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali sırasında De Joung tedbir amaçlı olarak mezar taşını yurt dışına çıkartır. Aile bu mezar taşını uzun süre muhafaza edikten sonra yine aile tarafından açık arttırma ile satılmıştır. Kopenhag Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümünde görevli Prof. C.Hoeg mezar taşını satın alır. 1966 yılında Danimarka-Kopenhag Müzesine taşınmış ve sergilenmeye başlanmıştır. Ve hala bu müzede sergilenmektedir.

Nota ve sözleri aşağıda ki gibidir. Phrygia’da bilinen nota sistemine uygun yazılmıştır.

Seikilos

 

 

 

 

 

Şarkı sözlerinin çevrilmiş hali ise şu şekildedir;

Yaşadığın müddetçe parılda,

Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme.

Çünkü hayatın kısa

Ve zaman, verdiklerini geri alacak.

 

Mezar taşında bulunan bestenin günümüz notaları ile yazılışı şu şekildedir.

nota