Doğaçlama Tiyatro Nedir?

Doğaçlama tiyatro oynaması ve izlemesi çok zevkli olan bir tiyatro oyunu türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere doğaçlama tiyatro oyuncuların o an içinden geldikleri gibi oynamasıdır. Tabi ki bazı ufak kuralları da var. Tiyatro Kursu İzmir eğitmenlerinin hazırladığı bu yazıda, doğaçlama tiyatro nedir? Tiyatro türleri ve tiyatro tarihi hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Doğaçlama tiyatro, tiyatro tarihindeki en eski türlerden birisidir. 16 yy’da İtalya’da doğaçlama oyunlar sergilenmekteydi. 19’yy da ise doğaçlama tiyatro terminolojide yerini almaya başladı.

Türk tiyatro tarihinde ise doğaçlamayı orta oyununda görebiliriz. Tuluat isimli oyun türünün de dayanağı olan orta oyunu, tarihimizde doğaçlamaya örnek olarak gösterilebilir.

Doğaçlama oyunlarda genel mantık, temel bir konu belirlenip, oyun sırasında da bu konuyla bağlantı olarak oyuncunun içinden geldiği gibi konuşup davranmasıdır. Konu bellidir ancak konunun detayları oyun esnasında şekillenmektedir.

Modern doğaçlamada oyun başlamadan seyircilerle yapılan sohbetler ile de oyun şekillenebilmektedir. Bu tarz oyunlar genelde komedi olmakla birlikte seyircinin duygu ve düşüncelerinden de parçalar barındırdığı için izleyiciyi etkileyen bir tarzdır. Günümüzde tv programlarında da bu tarz oyunlar görmek mümkün.

Bir tiyatro oyununda oyuncular arası uyum çok önemlidir. Ancak doğaçlama oyunculuğunda bu durum çok daha önemlidir. Çünkü oyuncular karşındakini ne kadar iyi tanıyorsa, söylediği sözden sonra oyunun karşısındaki oyuncu tarafından nereye yönlendirileceğini tahmin edebilir. Bir sonraki adım için daha tutarlı tahminlerde bulunmak oyuncuların sözlerini hazırlamaları için çok önemlidir.

Tiyatro Kursumuza Katılmak İçin Yapmanız Gereken Tek Şey 0533 014 23 94 ü aramak. Kursumuza Buca, Gaziemir,Konak ve Civarı İllerden Rahatlıkla ulaşabilirsiniz.