Karadeniz Kemençe Kursu arıyorsanız sizi İzmir’de Rapsodi Sanat ve Erturgut Sanat Merkezi Karadeniz kemençe kurslarına yönlendirebiliriz. Kısa sürede Karadeniz kemençeyle en sevilen yöresel parçaları çalmak istiyorsanız aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.


Karadeniz Kemençe Kursu İzmir : 0553 174 68 89  numaralardan bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz Deneme Dersimize katılmak kemençe dersleri İzmir hakkında bilgi almak için hemen arayabilirsiniz.


Karadeniz bölgemizle özdeşleşmiş olan Kemençe aslında tarihi bakımın oldukça eskiye dayanır.Farsça kökenli olan kemençe yayla çalınan küçük saz anlamına gelir. Orta ve Uzak Asya Müslüman ve Moğol saz takımlarındaki yaylı sazlar incelendiğinde Kemençeye benzer ve Kemençenin atasını sanılan bir çok yaylı saz bulunmaktadır.Kemençenin farklı çeşitleri vardır.Armudi Kemençesi,Rum Kemençesi ve Karadeniz Kemençesi ülkemizde en çok  bilinen ve kullanılan kemençe türleridir.Armudi Kemençesi genelde Klasik Türk Müziğinde kullanılmaktadır. Karadeniz Kemençesi en yaygın kullanılan ve tercih edilen kemençe türüdür.Karadeniz ezgileri ve türkülerinde kullanılır. Karadeniz kemençesinin şekil ve çalınış tarzı bakımından benzeri bulunmamaktadır. Ses özellikleri bakımından ise verdiği sesin ince veya kalın oluşuna göre zil veya sağır olarak bilinen yöresel bir sınıflandırma vardır. Bunun yanı sıra Sol veya La kemençe gibi notasal sınıflandırma da yapılmaktadır.


Kemençe Sap,Gövde,Alt eşil,Üst eşik,Kapak,Ses delikleri gibi bölümlerden oluşmaktadır.Kemençenin kalitesinde direk olarak etkili olan şey tahtasıdır.Kemençe erik ve porsuk ağaç türlerinden yapılmaktadır.Kalitesine ve fiyat aralığına göre farklı ağaç türlerinden yapılan Kemençeler de mevcuttur.Kemençenin akord sistemi genelde 5 yarım ses aralık dan oluşan seslerden oluşur.Örneğin, Sol – Re – La yada Mi – La – Re seslerine akord edilir. Yaptığınız türü ve yöresine göre akord sistemleri değişebilmektedir.


Kemençe kursu ilk olarak yay tutuşu ile başlar daha sonra yay çekme egzersizleri,parmak basma egzersizleri,yöresel teknik ve tavırlar,şarkılar,basma teknikleriyle devam eder. Başlangıç da yapılan bu egzersizler temeli oluşturmakla beraber yanlış bir tutum içerisinde kurs devam ettiği takdirde ileride sıkıntı yaşatabilecek hataların ortaya çıkması olağandır.


Ücretsiz Kemençe Deneme Dersi İçin yukarıdaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.