Deli Davulcular

Bateri, günümüzde hemen hemen her müzik tarzında kullanılan, ve ritmin ana yapısını oluşturan bir enstrümandır. Bateriyi bu kadar önemli yapan şeylerin başında, bir çok farklı davul ve zil setupları barındırması ve çok farklı tonlar ile şarkılarda ana ritmi oluşturmasıdır.

rapsodi-sanat-deli-davulcular

Bir filmde, belki bir konserde davul çalan bir baterist gördünüz ve o müzisyenin, enstrümanını çalarken ne kadar özgürleştiğini fark ettiniz. Bateri çalmak insanlara hem disiplinli çalışmayı, hem kuralları, hemde yeri geldiğinde kuralları silip yeni kurallar yazmayı öğreten bir müzik aletidir. Bir baterist Bateri koltuğuna oturduğunda, karşısında sadece enstrümanı, kulağında sadece müzik ve ellerinde bagetlerle başka hiç bir şeye ihtiyacı olmaz hale gelir. Aklına bile ihtiyacı kalmaz ve o koltukta aklı ona fazlalık gelir. En güzel ritimler, akıl baştan gidince çıkar. Boşuna dememişler onca usta davulcuya “deli” diye..

Davul dersi İzmir olarak biz, bugünkü yazımızda, deliliği ile meşhur olmuş birkaç davulcunun performansına yer vermek istedik.

Fede Rabaquino

Cobus Potgieter

Japonya’dan Bir Sokak Gösterisi

Bildiğimiz Bir Filmden “Delibal”