Davulun da Notası mı Olur?

Müzik enstrümanlarında nota oldukça önemlidir. Nota müziğin alfabesi olarak bilinmektedir. Pek çok enstrümanda notaya oldukça yer verilip, enstrüman konuşulurken notadan da bahis edilirken vurmalı çalgılarda özellikle bateri konusunda nota sistemine pek değinilmemektedir. Ve hatta müzikle ilgilenen pek çok kişi bateride nota olup olmadığını bilmemektedir. Bazen bu olay inatlaşmaya doğru yola çıkıp ‘ İyi hadi davulda bana do – mi – sol ver ‘ gibi enteresan cümlelerde kurulur. Bu durumlar karşısında sakin kalıp kişiye bu yazımızdan bahsedebilirsiniz.

bateri-notalarıŞunu net olarak belirtmek gerekir ki bateride nota okumak piyanoda nota okuma gibi değildir. Bateride armoni yoktur. Örneğin nota sisteminde Sol anahtarına göre fa basılıyorsa bateriden fa çıkacak anlamında değildir. Bateri notası basit anlamıyla bateride ki parçaları temsil etmektedir. Nasıl diğer enstrümanda nota sistemindeki ses veriliyorsa bateride ise nota sisteminde notanın değerine göre baterinin temsil ettiği parçasından ses çıkarılır.

Peki hangi parça hangi notayı temsil eder? Şimdi bunu inceleyelim. İlk olarak gözümüzün önüne beş parça dört aralıktan oluşan bir dizek getirelim. En aşağıda ki aralığa denk gelen nota bas davulu temsil etmektedir. Yani davulda nota ile çalarken orada ki notayı gördüğünüzde ayağınızla bas davula hamle yapacaksınız demektir. Daha sonra yukarıdan ikinci aralıkta bulunan bir nota görürseniz onunda trampeti temsil ettiğinizi bilmeniz gerekmektedir. Son olarak en üstteki çizginin üzerinde daha farklı bir nota sistemi görürseniz soğukkanlı olup onun hi-hat zilini temsil ettiğini bilmelisiniz. Hi-Hat’i temsil eden nota ucu çarpı şeklinde yazılmaktadır. Çarpı ifadesi zil olduğunu vurgulamak için konulmaktadır.

Bateride 3 parçadan bahsetmemizin ve onun notalarını yazmamızın nedeni baterinin temelde 3 parçadan oluşmasıdır. Yıllar içinde davulcunun tarzına göre veya işleyeceği kompozisyona göre birçok davul parçaları eklenip çıkarılabilir. Bu parçalarında nota sisteminde bir temsil edilişi bulunmaktadır.

Bütün enstrümanlarda olduğu gibi bateride de nota sistemi ile çalmak hem profesyonellik için hem de enstrümanın alfabesini bilmek açısından oldukça önemlidir. Bateriye ilk başladığınızda yani başlangıç seviyesinde özellikle nota bilmenize gerek yoktur. Ama davulda temel alıştırmalarda biraz ilerledikten sonra alıştırmaları daha rahat anlamak ve kavrayabilmek için nota sistemini bilmemeniz sizi büyük rahatlık sağlayacaktır. Çoğu alıştırmalar özellikle baget kontrolü içeren çalışmalar bir metot üzerinden çalışılması gerekmektedir. Genellikle nota sistemini kullanan metotları anlayabilmek için nota sistemini bilmek gerekmektedir.