Darbuka Nasıl Çalınır?

Bütün çalgılarda olduğu gibi Darbukada da tutuş çok önemlidir. En önemli kural ise darbukayı çalacak kişinin oturacağı yüksekliği ayarlamasıdır. En fazla diz kapağı yüksekliğinde oturmak gerekmektedir.  Ardından darbuka çalmak için gerekli pozisyonu aldıktan sonra darbuka öne yada arkaya düşmeyecek şekilde tutulup çalmaya hazır hale gelinir. Daha sonra sol kol darbukanın boyuna paralel olacak şekilde üzerinde tutulur. Sol avuç içi ise darbukanın kasnağı üzerinde tutulmalıdır. Ardından rahat bir çalım ve belinizin ağrımaması için oturacağınız yerin rahat olması gerekmektedir. Bu yüzden sırtınızı dayayabileceğiniz bir sandalye ile daha rahat darbukayı çalabilirsiniz.

Darbukada dum vuruşu; için yapılması gerekenler sırasıyla şu şekildedir; sağ el ile yapılan bu vuruş baş parmak hariç tüm parmakların bir arada darbukanın derisinin ortasına gelecek şekilde avuç ile paralel şekilde vuruş gerçekleştirilir. Parmakların iç kısmı kesinlikle darbukaya temas etmelidir.

Darbukada tokat vuruşu; sağ elle tek vuruş şeklindedir parmaklar üst çizgiye yakın olmamak kaydıyla vurulur ne kadar çok darbukanın merkezine yaklaşırsa o kadar bozuk ses çıkmaktadır. Bu yüzden merkeze uzak şekilde tek seferde dört parmakla vurulmalıdır.
Darbukada kesme vuruşlarının amacı sağ elle yapılan tek vuruşlarda çıkan sesleri kapalı ve kesik bir şekilde çıkartmaktır.

Sol el tek vuruşları; bu vuruş sol elin işaret parmağı ve yüzük parmağı ile elde edilmektedir. Burada da amaç darbukanın derisine ne kadar uzak olursa o kadar güzel ses çıkmaktadır.