Darbuka Nasıl Akort Edilir?

Darbuka, gerek Türk Müziğinde, gerek Arap Müziğinde ritmin ana yapısını oluşturan vurmalı müzik aletidir. Sesini duyduğumuzda çok tanıdık gelen ve insanların enerjisini yükselten bu müzik aletinin de diğer müzik aletlerinde olduğu gibi akortlanması gerekir. Ancak akortlama işlemi diğer enstrümanlarda olduğundan biraz daha farklıdır. Darbuka ve Perküsyon Kursu İzmir eğitmenleri olarak biz, bugünkü blog yazımızda darbuka nasıl akort edilir konusuna değindik. Darbuka akortlanması ile ilgili soru işaretlerini gidermek istedik.

Darbukayı akort etmeye başlamadan önce akort kelimesinin terimsel kelime anlamına bakalım. Akort kelimesi, bir enstrümanda ses veren elemanların arasındaki uyum ve enstrümandan doğru ses alma şeklinde tanımlanabilir. Yani akortsuz bir müzik aletinden doğru ses alamazsınız. Bir elemanından (perde, tel vs.) doğru ses alsanız bile bu elemanlar arasında uyum yoksa, çaldığınız şarkıyı tam anlamıyla doğru çalmış sayılmazsınız.

Diğer tüm enstrümanlarda olduğu gibi darbukada da akort çok önemlidir. Akordu kaçık bir darbuka ile de şarkılara eşlik edebilirsiniz ancak bu hem size keyif vermeyecektir, hem de şarkıyı tam doğru şekilde icra edememenize neden olacaktır.

darbuka

Darbuka akordu için, muhtemelen darbuka ile birlikte size verilen allen (alyan) anahtar yeterlidir. Akort işlemi için izlenen yol ise şu şekildedir; darbukanın vurma yüzeyinin kenarları üzerinde bulunan vidaların arasına sırayla vurulur. Tüm aralıklardan aynı tonda ses alınana kadar vidalar sıkılır ya da gevşetilir. Vidaları çok fazla sıkmanız ya da çok fazla gevşetmeniz, darbuka çalma yüzeyinin merkez noktasından aldığınız “düm” diye tabir edilen sesin tonunu da değiştirebilir. Bu tonu değiştirmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise aşırı sıkı ya da aşırı gevşek olmaması.

Darbuka akordu konusunda hazırladığımız bu yazı ile darbukasını akortlamak isteyen darbukacılara birkaç ufak öneride bulunmak istedik. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunu hissederseniz bizi çekinmeden arayabilir, yada sanat merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Daha önceden yazdığımız ve konuyla alakası olduğunu düşündüğümüz Darbuka Nasıl Çalınır ? başlıklı yazımıza da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.