Cover Nasıl Yapılır?

Cover Nedir?

Fransız kökenli İngilizce bir kelime olan Cover müzik terimleri arasında en çok kullanılan terimdir. Kelime olarak iki anlamı vardır. Birisi günlük hayatta kullanılan kapak, örtü, kap anlamında diğeri ise müzikte kullanılan popüler eski bir müziğin yeni müzik enstrümanlarınca farklı bir sanatçı tarafından tekrar yorumlanması demektir. Özellikle ülkemizde oldukça sık yapılan cover bazı gruplar tarafından yanlış anlaşılmakta hatta şarkıyı baştan sona aynı çalıp cover yaptık denmektedir.

rapsodicover

Ülkemizde Cover

Ülkemizde cover ilk olarak 1960’lar da görülmeye başlandı. 1960 yılına kadar yabancı pop şarkıları ülkemizde orjinal dilince çalınıp söyleniyordu. 1961’de Fecri Ebcioğlu Fransız sanatçı Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” şarkısına Türkçe sözler yazıp kendine göre yorumlayarak “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” şarkısını İlham Gemcer’e okutarak ilk adımı atmıştır. Daha sonra Sezen Cumhur Önel bu Coverlara yenilere ekleyerek Cover Versiyon akımını başlatmış oldular.

Cover versiyonlar hiç şüphe yok ki ülkemizde pop müziğinin gelişmesinde çok önemli olmuştur. Ajda Pekkan, Gönül Yazar, Gönül Akkor gibi türk pop müziğini yönlendiren kişiler genellikle yabancı şarkıları Cover yaparak ünlenmiştir. Hatta bir ara ulusal şarkı olan ‘Memleketim’ şarkısı da Cover bir şarkıdır.

Cover Nasıl yapılır?

Cover yapmak için gerekli en temel şey şarkıya yeni yorum katmaktır. Bu yorumu katmak için ise cover yapan kişinin yada grubun karakteristik özelliklerinin bulunması veya oturması gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki şarkıyı aynı şekilde çalıp söyleyerek o şarkının Cover versiyonu yapılmış olunmaz.

İkinci önemli bir unsur ise cover versiyonu yapacağınız şarkının stilini muhafaza etmeniz gerekmektedir. Örneğin Benzemen Kimse Sana şarkısını melodi stilini değiştirerek farklı bir şarkı haline getirdiğinizde bu cover versiyonunun dışına çıkmaktadır.

Cover Versiyonun yapılmasında önemli bir aşama da teknolojinin gelişmesidir. Teknolojinin gelişip yeni müzik türlerinin ortaya çıkması yeni efektlerin ortaya çıkmasıyla mümkün olmuştur. Yeni efekt aletlerinin ortaya çıkması şarkıların yeniden farklı biçimde yorumlanmasının önünü açmıştır.

Özellikle yeni müzik grubu kuran arkadaşların üzerinde durması gereken önemli unsur seçtikleri şarkının cover versiyonunu yaparken şarkının melodi stilini değiştirmemelerini özellikle tavsiye ederiz. Bunun dışında metronomla, yeni efekt aletleriyle, yeni müzik aletleri ile şarkılar üzerinde cover yapmaları onları müzikal anlamda oldukça geliştirecektir.