Çello Yayı Özellikleri

 

Çello yayı

Arşe bir diğer adıyla yay bütün yaylı çalgılar ailesi tarafından kullanılan çok önemli bir alettir. Arşenin önemini kısaca yaylı çalgılarda sesin çıkmasını yarayan araç olarak belirtebiliriz. Yani arşe bir yaylı çalgı için herşeydir diyebiliriz. Peki arşelerin özellikleri nelerdir? Bütün yaylı çalgılar için aynı arşe kullanılır mı? Arşenin özelliklerini ve koruma yöntemlerini birlikte inceleyelim. Ücretsiz Çello Deneme Derslerimiz için bize 0533 014 23 94 den ulaşabilirsiniz.

çello arşe

Arşenin Malzemesi

Arşe yani yay kılları eskiden doğal malzemelerdem yapılırken özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok plastik malzemelerden yapılmaya başlamıştır. Plastik kıllı arşeye dönüş sesin kalitesini etkilese de daha ekonomik olduğundan en çok tercih edilen arşe malzemesinden olmuştur.

Arşe eski dönemlerde özellikle moğol at kılından yapılmaktaydı. Moğol atlarının kılları yay için oldukça uygun idi. Ancak moğol atları zamanla değerlenip az bulunur hala gelince normal at kıllarından da yapılmaya başlamıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi teknolojinin gelişmesiyle birlikte plastik malzemelerden yaylar yapılmaya başlanmıştır.

Arşe kalitesini etkileyen tek unsur yay kılı değildir. Aynı zaman arşenin ağacıda önemli bir unsurdur. Çello bas ve diğer yaylılara göre daha büyük bir enstruman olması bakımından daha dayanıklı ağaçlardan yapılması gerekmektedir. Çello arşelerinde kullanılan ağaçlar arşenin kalitesine göre değişmektedir. Bir çok ağaç kullanılmakla beraber arşenin kalitesini arttıran ağaçlar ise brasil, snackwood ağaç türleridir.

Reçine

Arşenin sağlıklı ve kaliteli bir malzemeden yapılması ve bakımlı olması çellodan güzel bir ses elde etmek için yeterli değildir. Arşenizin tellere teması sırasında ses çıkmasını sağlayan ana unsur reçinedir. Bu nedenle çello çalmaya başlamadan önce arşe kıllarını reçinelemeniz gerekmektedir.

Reçine sürümü sadece bir defaya mahsus olarak değil her çalımdan önce ve uzun süreli çalımlarda belirli aralıklarla  yapılması gereken önemli bir işlemdir.

Bütün Yaylılarda Aynı Arşe Kullanılır mı?

tüm yaylı enstrümanlar için aynı arşenin kullanıldığı zannedilse de farklı yaylı enstrümanları içim farklı boyutta ki arşeler üretilmektedir. Örneğin keman ile çello arasında ton, boy ve ağırlık farkı bulunmaktadır. Bu ton, boy ve ağırlık tellerin ebatına da yansımaktadır. Bu yüzden çellonun arşesi kemanın arşesinden daha dayanıklı ve daha büyük olması gerekmektedir.

Arşeyi Koruma ve Saklama

Arşe kullanıldığı süre içerisinde zamanla yıpranacak ve kılları  kopacaktır. Bir iki kopan tel ekstrem bir sorun çıkarmasada zamanla kopan  kıllar artacaktır. Bu durumlarda kılları değiştirmelisini. Ayrıca arşeyi kullandıktan sonra kıllarını gevşeyerek kaldırmanız kıl sağlığı açısından oldukça önemlidir. Böylelikle kıllar daha az gerilime maruz kalacak ve daha az yıpranacaktır