Çello Teli Nasıl Takılır

Hangi Durumlarda Çello Teli Değiştirilir?

Tüm telli enstrümanlarda olduğu gibi çello’da da bir zaman sonra tel değiştirmek gerekir. Çoğu kişi çello telini koptukça değiştirmek gerektiğini sanmaktadır. Ancak çelloyla profesyonel ilgileniyor ve her gün egzersiz, alıştırma yapıyorsanız 6 ayda bir Çellonuzun telini değiştirmeniz gerekir. Ücretsiz Çello Derslerimiz için bizlere         0533 014 23 94 den ulaşabilirsiniz.

Çello teli sık kullanım ve havada ki nem bağlamında zamanla oksitlenecek yani paslanacaktır. Bu durumda çello telini hemen değiştirmeniz gerekir çünkü hem çellodan tam anlamıyla sağlıklı bir ton elde edemezsiniz hemde elinizde yara vs. oluştuğu taktirde paslı telle çalıştığınızda iltihap kapma durumları olabilir.

çellotel

Çellonuzun bir teli teli koptuğu taktirde takım halinde tel satın alıp tellerin hepsini değiştirmenizi öneririz. Çünkü teller genellikle takım olarak üretilir ve tansiyonu bulunduğu takım tel bağlamında ayarlanmaktadır. Eğer telinizi takarken kopma gibi durumlar dışında tel değişimi yapmanız gerekirse tek tel değil takım olarak telleri değiştirmeye özen gösteriniz. Zira Türkiye’de tek tel satımı özel üretim yapan yerler hariç zor ve maliyetli olarak bulunmaktadır.

Çello Teli Takmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Eski teller dikkatli bir şekilde akord mandallarından gevşetilerek çıkartıldıktan sonra tel takımına başlamadan önce çellonun kuyruk kısmında ki fixlerde ki vidaları yağlamanızda büyük yarar vardır. Fixlerde ki vidaları yağlamak için gres yağını kullanmanız daha verimli olacaktır. Gres yağı bulamadığınız takdirde sıvı yağ yada yağlı el kremiyle dahi yağlayabilirsiniz. Fixlerin yağlanması çello bakımı için oldukça yararlıdır.

Daha sonra eşikte tellerin oturmasını sağlayan çentiklere kurşun kalemle bir nevi boyama işlemi yapmanız yararlı olacaktır. Kurşun kalem köprüde ki çentiklerin daha kaygan olmasını sağlayacaktır. Tel eşikten daha sağlıklı bir şekilde rahatça geçebilecek ve eşiğin tel takımı sırasında öne doğru kaymasını önleyecektir. Aynı işlemin üst eşikte de yapılmasında büyük yarar vardır.

Her tel takımında eşiklerde ki telin oturacağı kanalların yumuşak bir kurşun kalemle boyanması telin kopmasını önlemek ve daha uzun süreli tel kullanımı sağlamak için oldukça yararlı bir yöntem olacaktır.

Çelloda Tel Nasıl Takılır?

İlk olarak telin uç kısmını fixin yuvasına yerleştirmelisiniz. Uç kısmını yerleştirdikten sonra diğer ucunu akord mandalına direk bağlamak yerine ucundan hiza alarak bir doğruda teli çekerek akord mandalında bulunan yuvaya yerleştirmelisiniz. Akord mandalında ki sargı yuvasına teli yerleştirirken telin ucunu fazla dışarıda bırakmak üzere yerleştirip akord mandalını çevirerek telin mandala sarılmasını sağlayın. Teli akord mandalında sararken gerdirerek sarmanız da büyük yarar bulunmaktadır.

Çello teli takarken İlk önce do telinden başlamanız yararlı olacaktır. Her teli taktıktan sonra eşiği kontrol edip hizalamayı unutmayınız. Telleri yerine yerleştirdikçe eşikte kayma olacaktır. Bu kaymalar telde gerilim arttığı için elle düzeltilmesi oldukça zor olacaktır. Eşiği düzeltmek bir tahta parçasıyla eşiği çok hafif bir şekilde vurarak düzeltebilirsiniz.

Telleri takma işlemini gerçekleştirdikten sonra çellonun akordunu yapabilirsiniz. Taktığınız tel yeni olduğu için sık sık akord yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her akord yapımında ise eşiği kontrol ederek düzeltmenizde fayda vardır.

Çello hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Çello Yayı Özellikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.