Ucuza En İyi Çelloyu Satın Almak!

Çello çalmak isteyen birinin ilk aklına gelen şey ucuz çello fiyatları olacaktır! Eğer çelloya yeni başlıyorsanız en iyi çello markalarına bakmak yerine başlangıç çello fiyatlarını araştırıp, size en uygun çelloyu ya da diğer adıyla viyolonseli seçebilirsiniz! 2Cellos gibi grupları da izleyip elektro çellodan etkilendiyseniz belki de bir elektro çello satın almak istiyorsunuzdur fakat aceleci olmayın! Öncellikle çello hakkında iyice bilgi edinip daha sonra size en uygun çelloyu satın almalısınız, bu yazımızda da sizin için çello satın alırken dikkat etmeniz gereken tüm önemli konuları toparladık, size en uygun çelloyu, en doğru fiyata almak için geçelim yazımıza!


Çello Satın Alma: En Uygun Fiyata En Doğru Çello Tercihi

  • Çelloda kalite çellonun yapımında kullanılan ağaç türü, aksamlar ve işçiliğine göre değişmektedir.
  • Gövdenin ön kısmı ladin ağacı, arka kısmı, kenarlar ve boyun kısmı akçaağaç, kulaklar ve tuşe abanoz türü ağaç çeşitlerinden oluşmaktadır.
  • Günümüzde Çello fiyatlarını daha aşağı çekmek için değişik türde ağaçlar kullanılmaktadır.
  • Sıkıştırma ağaçlarda yapılan Çellolar da bulunmaktadır.
  • Çellonun kalitesi kullanılan ağaç türüyle ilgilidir.

Ucuza Çello Satın Alma Rehberi

Ucuza Çello Satın Alma Rehberi

İzmir’de Uygun Fiyatlı Çello Satın Alma Süreci

Eğer hobi aşamasında iseniz ve çalacağınız konusunda şüpheleriniz varsa çok yüksek kalitede bir Çello almanıza gerek yoktur. Piyasa uygun fiyata başlangıç seviyesinde sizi uzun süre idare edecek çellolar bulunmaktadır. Eğer çalmakta istekli iseniz veya konservatuar düzeyine ulaşmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.


Çelloyu alırken dikkat etmeniz gereken önemli unsurların başında boyutu gelmektedir.
Çocuklarda boyutlarına göre alınmazsa öğrenme süresi zorlaştıracak bir etkendir bu yetişkinler içinde önemli bir etkendir. Çellonun bir çok boyutu vardır. Çello da Diğer bir önemli unsur ise işçilik ve malzemedir. Bunların kalitesine göre çello fiyatlarında da büyük bir değişim görülmektedir.


Çello alınırken ilk dikkat edilmesin gereken sap kısmıdır.
Sapın kavissiz ve sesi tam verecek düzeyde olması gerekir. Eşik(köprü) sapta alt bağlantılara giden telleri simetrik dağıtmalı ve sapı ortalamalıdır. Eşiğin durduğu yer sap eğri olmasa da sesin bozulmasına neden olabilir, ayarı doğru olmalıdır Akort kulakları rahat akort edilebilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Çelloda kullanılan ağaç türü de çellonun çalımında etkili olan unsurdur. Genelde gövdenin ön kısmı ladin ağacı, arka kısmı, kenarlar ve boyun kısmı akçaağaç, kulaklar ve tuşe abanozdan yapılır lakin bu standart değil kalitesine ve bunun bağlamında fiyatına göre değişmektedir. Çello alırken önemli olan diğer bir etken ise fiyatıdır. Çello fiyatları, performans, işçilik ve malzeme ilgilidir.


Tüm müzik enstrümanlarında olduğu gibi Çello fiyatları da kalitesine göre değişmektedir.
Fabrikasyon ve el yapımı çellolar bulunmaktadır. Başlangıç seviyesi veya hobi için fabrikasyon çellolar tercih edilebilir fiyatları ise daha makuldür. Eğer konservatuar seviyesinde çalmak amacıyla alıyorsanız el yapımı bir çelloya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çello satın alma konusunda aklınız karışıksa çello kursumuzdan bilgi alabilirsiniz, çello kursumuzda ki öğretmenlerimiz size çelloyla ilgili bilgi verecek ve size en uygun çelloyu seçme konusunda yardımcı olacaklardır.