Çello Nasıl Tutulur?

Çello Nedir?

Çello bir diğer adıyla viyolonsel olarak da bilinir. Keman ailesinin bir üyesidir, yaylı bir çalgıdır. Keman çalarken kullanılan türde bir yay ile çalınmaktadır. Kemandan daha da büyüktür. Yaklaşık boyları 1 metre 20-25 cm olan çello hem boyuna hem de enine geniş olduğundan oturarak çalınmaktadır.

Çellodan yere uznasultutanan bir çubuk vasıtasıyla havada duran çello otururken bacakların arasına alınarak çalınır. Kemana benzeyen yapısı haliyle bir takım özelliklerinin kemana benzemesine yol açıyor. Keman gibi dört adet tele sahip olan çello, bas seslere de sahip bir çalgıdır. Araştırmalara göre insan sesine en yakın ses müzik enstrümanları arasında çellodan çıktığından söz edilir.

Çelloyu daha verimli kullanmak ve öğreniminizi daha iyi devam ettirmeniz için kesinlikle doğru tutuş ve oturuşu yakalamanız gerekmektedir. Yanlış bir tutuşa alışarak devam ettiğiniz taktirde ileri seviyelerde çello çalmak sizin için oldukça zor olacaktır. Hatta enstrümandan sıkılmanıza bile neden olabilir.

Çello Nasıl Tutulur?

Çelloyu çalmaktan öte ilk başta bu müzik aletini sağlıklı bir şekilde tutmaktır. Tutuş pozisyonunda sorun olursa tam anlamıyla müzik aletine odaklanamazsınız, çünkü duruşta sorun olduğunda kendinizi rahat hissedemeyecek ve size söylenenleri tam anlamıyla gerçekleştiremeyeceksiniz. Rahat çalmak için çellonun alt kısmındaki çubuk (pick) uzatılır ya da kısaltılır. Bunu boyunuza göre ayarlamanız gerekir.

Çello göğüs hizasına dayanır, parmakların dik olarak basacak şekilde olmalı ve oturulan sandalyeye sırtı dayamamak gerekir. Unutmayın çello çalarken rahat olmalısınız.

Çellodan ses çıkmasını sağlayan yaya Arşe denmektedir. Bu yaya çellodan düzgün ses çıkartabilmesi için reçine sürülmektedir. Reçine sesin güzel çıkmasına katkı sağlar ancak müzik aletinizin de ömrünü kısaltabilir, çünkü reçine sürülen yay çalışma sırasında çellonun üzerine toz halinde düşmektedir. Bu tozlar enstrümanınızda lekeler bırakabilir. Bu sebeple her zaman temizlenmesi gerekmektedir.

Bahsettiğimiz arşe iyice temizlenmelidir. Bu tozları kuru toz beziyle dikkatlice almanız gerekmektedir. İlk önce arşe temizlenmelidir, ondan sonra ise çellonun gövde denilen bölgesinin temizlenmelidir.