Çello Çeşitleri Nelerdir?

Çello Çeşitleri Nelerdir?

Çello ilk defa 16. Yüzyılda Fransa da görülmüş bir enstrümandır. Bu sebepten yola çıkarak Fransa’da icat edildiği söylenmektedir. Ancak her enstrümanda olduğu gibi çellonun da bağlı olduğu bir ülke veya medeniyet yoktur. Çello tarihi içerisinde çelloya virtüözler ve bazı araştırmacılar tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak yeni kullanım alanları ortaya çıkarılmış ve enstrümana evrensel bir nitelik kazandırmışlardır.

asdasdasda

Çellonun gelişiminde yapılan bir çok güncelleme, yeni müzik türlerinin ortaya çıkması ve teknolojinin gelişmesiyle bir çok çeşitte çellolar üretilmeye başlanmıştır. Genellikle çello çeşitleri malzemesine, dönemine ve boyuta göre çeşitlenmektedir. Bu çeşitler arasında ses tonu açısında keskin bir değişiklik olmamasına karşın kişiye, yapılan müzik türüne, dönemine ve kalitesine göre sınıflandırma yapılmıştır. Şimdi bu çeşitleri teker teker ele alalım

* Boyutlarına Göre Çellolar *

Bu çello türünün ortaya çıkmasında ki amaç çello çalan kişinin daha rahat çalmasını sağlamaktır. Eski dönemlerde tek boy çello bulunmaktaydı oda bugün tam boy olarak adlandırılan çelloydu. Bu sebepten dolayı çello çalmak için bazı kriterlere uymak gerekmekteydi. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla sonra ki dönemlerde boylarına göre çellolar yapılmaya başladır. ¾ ½ ¼ gibi boyutlarda çellolar üretilmeye başladı. Bu boyuttaki çellolar daha çok çocuklar için yapıldığı düşünülse de aslında bireyin boyuna ve ebatına göre yapılmıştır.

* Dönemlerine Göre Çellolar *

Yazımızın başında çellolar tarihi dönemler içerisinde bazı değişiklikler geçirerek günümüze geldiğini söylemiştir. Böylelikle çello çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu çello türleri Barok ve Modern çello dönemlerinden oluşmaktadır. Aralarında çok kesin farklar yoktur. Yapı olarak bazı ufak değişiklikler yapılmıştır. Barok çellolarda tuşe daha kısadır ve teller bağırsaktan ve gümüşten yapılmadır. Aynı zamanda köprü daha alçak bir durumdadır. Modern çellolarda ise işin içine daha çok teknoloji girmiş teller naylondan yada çelikten yapılmış ve boyu daha büyük olmuştur. Bu sebepten dolayı modern çello ses bakımından barok çelloya göre daha güçlüdür.

 *Malzemesine Göre Çellolar  *

Bu türün ortaya çıkmasında ki ana etken teknolojidir. Karbon ve ahşaptan olmak üzere iki çeşitten oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle çello yapımında makineleşme görülmüş ve imalatı oldukça ucuzlamıştır. Bunun sonucunda karbon çellolar yapılmıştır. Kalite bakımından ahşaba göre daha kötü olsa da çellonun her kesime hitap edilebilirliğini sağlamış ve halkın dikkatini çekmesini sağlamıştır. Karbon çellolar ahşap çellolara göre daha hafiftir. Ses bakımından incelemek gerekirse ahşap çellolar daha kaliteli seslere sahip olduğu su götürmez bir gerçektir.