Bitlis’ten ABD’ye El Yapımı Gitar

Bu yazımızda size azmin, isteğin ve başarının hikayesini anlatacağız. Bitlisli Faruk Yılmaz, daha önce hiç gitar çalmadan ve hatta eline hiç gitar almadan gitar yapmaya karar verdi, araştırdı, yaptı, bozdu, denedi ve başardı. Şimdi Hindistan’dan ABD’ye dahi  yaptığı elektro gitarları satıyor. Şimdi bu başarı öyküsünü baştan ele alalım.

Bitlis rapsodi

Bitlisin Hizan ilçesinde yaşan Faruk Yılmaz bölgesinde bulunan ceviz ağacı türünü araştırırken aslında elektro gitar için büyük bir madenin içinde yaşadığını fark etti. Bu fark ediş internetten izlediği gitar yapım videosunu izlerken başladı. Akağaç türünden bir gitar yapım videosu izleyen Faruk Yılmaz neden ceviz ağacından yapılmasın diye düşündü. Ardından araştırmaya başladı. Uzun araştırmalar sonucunda bölgesinde bulunan ceviz ağacının aynı zaman Kanada da bulunan Black Walnut denilen ağaç türüyle aynı olduğu, onunla da gitar üretildiği ve sadece Bitlis’te ve Kanada’da bulunduğunu anladı.

El yapımı gitar yapmak tabii ki de sadece internetten izleyerek yapılabilinecek bir iş değil. Daha önce hiç elektro gitarı incelememiş olan Faruk Yılmaz ikinci el bir elektro gitar alarak incelemeye koyuldu. Gitarın en ufak vidasını dahi sökerek incelemeye başladı.

Elektro gitarı inceledikten sonra ağacı yontarak ilk gitarını yapmaya başladı. İlk elektro gitarını yaparken profesyonel aletler yerine marangoz arkadaşlarından edindiği aletlerden edinerek yapmaya devam etti. Gitarın yapım işlemi tam 3 ay sürdü ancak ölçüleri ve sesi standartların oldukça altındaydı. Vazgeçmeden ikinci gitarını yapmaya başladı. Ona göre sekizinci gitarını yaptığında anca bu işi tam anlamıyla oturtmuştu.

İlk gitarını bir yabancıya 500 dolara sattıktan sonra altınlarını bozdurup ve arabasını satıp bir dükkan kiraladı. Orada gitar yapım işine devam etti. Gitar yapımı işinde iyice ustalaşan Faruk Yılmaz zamanla adını duyurmaya ve kaliteli gitarlar yapmaya başladı. Gitar yaparken ise kendi tekniğini geliştirerek onu öne çıkaracak kaliteli gitarlar üretmeye başladı

Şuan dünyanın pek çok yerinden sipariş alan Faruk Yılmaz siparişleri yetiştiremediğini belirtiyor. Ayda sadece 2 tane gitar üretebiliyor ancak gerekli desteği görüp işlerini geliştirebilirse bu süreyi iyice kısaltacağından emin.