Bazı Gitarlar Neden O Kadar Pahalı?

Gitarı Pahalı veya Ucuz Yapan Unsurlar

Gitar çalmaya yeni başlayan bir kişi yada gitarını değiştirip yapmak istediği müzik türünün tonlarını daha iyi elde etmek isteyen biri maalesef ilk olarak gitarın kalitesi yerine fiyatına bakmak zorunda kalıyor. Bunun başlıca nedeni ise gitar fiyatlarının dünyada çok geniş yelpazede değişmesidir.

Şunu net olarak belirtmek gerekir ki 100 liraya bulabileceğiniz gitarlar bulunduğu gibi 100 bin liraya da bulabileceğiniz gitarlar bulunmaktadır. Peki o gitarlar neden o kadar pahalı yada neden o kadar ucuz? Gitara 100 bin lira verince gitar kendiliğinden iyi çalıyor mu? Gitarı o kadar pahalı yapan ne? Şimdi tüm bunları ayrıntılı işleyelim.

pahalı gitar

Klasik Cevap; Kullanılan Malzeme Kalitesi ve İşçilik

İnternet ortamında yaptığınız araştırmalarda veya bir bilene danıştığınızda ilk alacağınız cevap bu olacaktır. Zira bu cevap gitarın fiyatını etkileyen en önemli unsurdur. Maalesef ki gitarın kalitesi fiyatı ile doğru orantılıdır. Gitar ne kadar kaliteli ise o kadar pahalıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük gitar markaları kendilerini geliştirerek ‘Nasıl daha iyi gitar yaparız’ sorusuna cevap bulmaya çalışmışlar ve bu doğrultuda çeşitli araştırmalar yapmışlar, büyük AR – GE merkezleri kurmuşlardır. Bu merkezlerde sesi daha iyi elde etmenin yolları hala aranmaktadır. Bu bağlamda çeşitli ağaç türleri ve malzemeler denenmektedir.

Eskilerde gitar yapımında kullanılan sabit ağaç  türleri varken şimdi yapacağınız müzik türüne göre bile gitarın ağacı değişmektedir. Bunun dışında daha iyi akord tutumu için değişik alaşımlarda burgular, manyetikler, teknik aksamlar geliştirilmeye çalışılmakta ve bu bağlamda gitarlar üretilmektedir. Bu değişik alaşım ve maddeler ise gitar fiyatlarında artış sağlarken aynı zamanda daha rahat çalınan ve daha güzel tonlar elde edilen gitarlar ortaya çıkartmaktadır.

Gitarın Signature Olması

Yani gitarın hayalinizde ki kişinin gitarı olması. Çoğu kişi signature gitarlara karşı oldukça tepkili ve ön yargılıdır. Çoğu forumlarda signature gitarlar için ‘ İmzaya para vermeyin’ tarzı yorumlar yapılmaktadır. Bu yorumlar çoğunlukla doğru olsa da çok iyi yapılan signature gitarlar da bulunmaktadır.

Şu bir gerçek ki herhangi bir gitaristin signature gitarını aldığınızda o gitaristin tonunu evde ki 30 – 40 Watt amfilerle yakalayamazsınız. O gitaristler belki de o gitarın fiyatından daha pahalı ekipmanlar kullanarak hayalini kurduğunuz tonlara ulaşabilmektedir. Bizim size tavsiyemiz hayranı olduğunuz gitaristin signature gitarını sadece o çalıyor diye almamanız yönünde olacaktır.

Gitarın Koleksiyon Değerinin Olması

Bazı gitarlar özel seri üretim kapsamında sınırlı sayıda üretilmektedir. Bu üretimde ki temel amaç sadece gitaristlere hitap etmekten ziyade koleksiyonerlerden de para kazanmaktır. Zira gitar koleksiyonu yapan, milyon dolarlar döken oldukça fazla insan bulunmaktadır. Bu durum gitarları pahalı yapan etkenlerden biridir ( Bu gitarlar aynı zamanda muhteşem tonlara, malzemeye, işçiliğe sahiptir. Sadece sınırlı sayıda olması gitara koleksiyon değeri katmamaktadır.)

Gitarın Custom Olması

Yani bir amaç veya kişi için özel olarak yapılması. Custom gitarlar genellikle satın alınan bir gitar üzerine kişinin tercihlerine göre eklemeler veya çıkarmalar yapılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kişinin tercihleri kapsamında yapılan bu değişiklikler genellikle müzik türlerine göre daha iyi ton elde edilmesi için düzenlenir. Custom gitarlar halk ağzıyla genellikle ‘ Blues gitarı, Caz gitarı, vs’ olarak adlandırılmaktadır. Ancak Bu yanlış bir tutumdur.

Pahalı Bir Gitar Alsam İyi Çalarmıyım?

“Kalite gitarlar pahalı oluyor dediniz o zaman pahalı gitar alayım daha iyi çalarım” kesinlikle demeyin. Gitarın kalitesinden yararlanmak ve o gitardan tam randıman alabilmek için gitardan çok iyi anlamanız ve ileri seviye olmanız gerekmektedir. Kısacası gitarın kalitesini anlamanız için gitarın kalitesi kadar iyi çalmanız gerekecektir. Binlerce lira para dökerek aldığınız gitarda parmak egzersizi, gam çalışması, başlangıç seviyesi gibi alıştırmalar yaparak o gitarın hakkını veremez, kalitesini de anlayamazsınız.

Bir gitardan tam randıman alabilmek, gitarın hakkını verebilmek için kesinlikle ileri bir seviyede olmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı genellikle gitara ilk başlandığında çok iyi bir gitar tavsiye edilmez.

Ayrıca gitar alacaksınız ve alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında soru işaretleriniz varsa soru işaretlerinizi buradan giderebilirsiniz.