Baterisiz Bateri Çaldıran Alet; Aerodrum

Enstrümanı Yok Eden Teknoloji

Teknoloji geliştikçe müzik enstrümanları da gelişecek diye bir gerçek var. Ancak teknolojinin bu kadar gelişmesi müzik enstrümanlarını tehdit etmeye başladı. Bu tehdidin ilk örneği Aerodrum ismiyle ortaya çıkan bilgisayar programıyla çalışan bir alet. Aslına bakılırsa aygıtın çalışma prensibi oldukça basit birazdan çalışma prensibini sizlere anlatacağız.

Aslında bu proje her zaman bir fantezi olarak var olmuştu, evde yahut bir toplu taşıma aracında müzik dinleyip ritme kendisini kaptıran bir çok kişi bateri çalar gibi hareketler yapmasından ilhan alındı. Ünlü komedyen Mrs. Bean bir gösterisinde böyle hayali bir gösteri yaparak tüm dünyayı kahkahaya boğmuştu. Kim derdi ki bu gösteri yıllar sonra gerçek olacak.

Mrs. Bean’in efsane gösterisini buradan izleyebilirsiniz.

 

Aerodrum Nedir?

Aerodrum basit anlamıyla bateri olmadan bateri çalmanıza yarayan bir aygıt. Çalışma prensibi oldukça basit bir aygıttır. Aygıt eş zamanlı algılama sistemine sahip olmakla birlikte bu algılama sistemi ışıkta kullanılan bagetlerin hareketlerini ve hızını bilgisayar sistemiyle değerlendirip hareketleri sese dönüştürüyor. Böylelikle boşluğa vurarak sadece baget hareketlerinden ses elde edebiliyorsunuz.

Aerodrum

Henüz yeni icat edilen alet bir çok soruyla karşı karşıya kalıyor. Akıllara gelen en önemli soru işareti ise aygıtın tuşesi. Aerodrum oldukça hassas bir algılama sistemine sahip. Hafif vurduğunuzda az, hızlı vurduğunuzda oldukça fazla ses çıkartabiliyoruz. Teknolojik bir aletten gerçek bateri tuşesi beklemek yanlış olur ancak dünya basınında ve müzik otoritelerinde övgü dolu sözlerle yer aldı.

Bu aygıtın mucidi 9 yaşından beri bateri çalan Richard Lee. Richard icadından bahsederken şu cümleleri kurdu; “Aygıt çok duyarlı, eğer yavaşça vurursanız daha sessiz bir ritm alırsınız, eğer bagetleri sertçe vurursanız yüksek sesler duyarsınız. Size doğru şekilde cevap veriyor. Enstrümanda vuruşları algılamak adına her hangi bir gecikme olmaması çok önemli aksi halde Aerodrum’un bir anlamı kalmaz”

Aygıtın yardımcı mucidi Yann Morvan daha ikna edici cümleler kurarak kalıcılık yakalamak istediklerini şöyle anlattı; “Biz Aerodrum’un bir geçici bir moda olmasını istemedik. Yılın en iyisi seçilip ardından unutulmasını da amaçlamadık. Biz bu aygıtın gerçek bir müzik enstrümanı olması için çalışıyoruz. Yani “air drum” tabirini hayata geçireceğiz.”

Aerodrum’u aşağıdaki videomuz ile daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.