Bateride Stick Kontrol Nasıl Çalışılır?

Stick Kontrole Nasıl Başlanır?

Stick kontrole başlamak için öncelikle kendimize bir çift baget tabi ki bu baget çalmak isteyeceğiniz müzik türüne göre değişecektir. Başlamak için gerekli üç temel malzeme şarttır. Bunların İlki yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çift baget, bir davul çalışma Pedi, ve metronom yani ritim düzenleyici sesi tam çalabilmek için ritimli sesler çıkartır ve sizin notaları kaçırmamanız için gerekli bir araçtır.

rapsodi kontrolÖncelikle stick kontrolde en önemli unsur oturuş pozisyonudur. Çünkü yanlış durmak size istediğiniz verimi almanızda zorluk gösterir. Bunun için;

İlk önce ayakları tam ve doğru açabilmek için 90 derecelik bir oturuş açısına kavuşmak gerekir.

Kullanacağınız davul çalışma pedini bir sandalye yardımıyla tam hizanıza gelecek şekilde kendinize göre ayarlayınız.

Daha sonra kendinizi hazır hissettiğiniz zaman metronom yardımıyla ritim düzenleyiciyi açın ve onunla çalışın ki bu derslerede sizin daha verimli olmanıza yardımcı olur. İlk önce internetten veya belirli kaynaklardan faydalanarak üç temel metot olan single , double ve paradidle stick kontrol etütleridir.

Stick Kontrol Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk önce yavaş ritimlerle başlamak daha iyidir sonrasında hızlanırsanız eliniz alışır ve zorluk çekmezsiniz. İlk başta dikkat etmemiz gereken en önemli unsur ellerimizi doğru hareket ettirmemizdir. İki el de ses ve görüntü olarak aynı görünümde ve aynı sesi çıkartmalıdır. Yani birisinin daha önce inip kalkması bile sizin uyguladığınız metotları verimsiz hale getirebilir. Kısaca sol eliniz her şekilde sağ elinizi takip etmelidir ve tıpkısını yapmalıdır. Düzgün bir uyum ve ritim yakalandığında bu uzun süre tekrar edilmelidir. Çünkü sesleri tanımak ve onları düzgün ritimlerle uygulamak için önemlidir. Artık ritim sayısını arttırma seviyesine gelinmişse metronom artık 130-170 metronomlara çıkmalıdır. Bu size ilerleyişte yardımcı olacaktır.

Bu metotları uyguladığınızda ilk başlarda seri ve hızlı kulağa dolgun gelen sesleri çıkartmakta yavaş yavaş ritimleri kafanızda oturtmaya başlarsınız. Bir süre sonra bu metotlardan sıkılıp ve tam anlamıyla yapmaya başladığınızda artık yeni çalışmaların vakti gelmiş demektir diğer tuşeler ve paradidle etütleri sizi daha hızlı ve düzenli olmanıza ve gelişimde hızlanmanıza yardımcı olur ve önemli katkı sağlar.