Bateride Kick Pedalını Doğru Kullanmak

Bateride Pedal Kullanımı

Bateri çalmak her enstrümanda olduğu gibi belirli bir kondisyon, teknik ve disiplin gerektiren bir çalışma gerektirir. Bateride doğru ve kolay bir şekilde eğitimi devam ettirmek için kesinlikle doğru çalış stillerini bilmek bu stiller doğrultusunda en ufak bir egzersizi dahi yapmak gerekmektedir.

En basitinden bateri çalarken yanlış oturuş ve baget tutuş pozisyonu benimsediğinizde ileride büyük zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bateri çalmaya başladığınızda en basit egzersizleri dahi doğru duruş ve tutuş pozisyonunu sağlayarak çalışmaya özen gösteriniz.

kickdoğru

Bateri çalarken pedala doğru şekilde basmanız eğitimin sürecini daha kısa sürede ve sancısız tamamlamanıza oldukça katkısı olacaktır. Pedala yanlış basarak çaldığınızda gerekli hıza ulaşamayabilir ve bir zaman sonra ayağınızda yorulmalar olabilir.

Doğru Kick Pedal Kullanımı

Pedalı doğru bir şekilde basmak için öncelikle pedalın konumu doğru olmalıdır. Özellikle Kick davulunun pedalı davulun tam orasına vurmalıdır. Pedalı ona göre konumlandırmak gerekir.

Aslına bakarsanız sadece bir tane kick pedalı kullanma tekniği yoktur. Kick pedalını kullanma teknikleri yapılan müzik türlerine göre değişmektedir. Örneğin yavaş metronomda çalınan müzik türlerine göre farklı hızlı metronom kullanılan müzik türlerinde ise farklı teknik kullanılmaktadır.

Pedala ayağınızı koyduğunuzda ayağınız kesinlikle çok ileride veya geride olmamalıdır. İlk olarak topuğun yerde olacak şekilde basıldığı tekniği inceleyelim. Burada ayağımızı pedala topuğumuz yerde olarak temas eder. Genellikle cazcıların tercih ettiği daha düşük tuşe sağlanan stildir. Bu stil hızlanmanız zor olacaktır. Yaygın olarak kullanılmamakla birlikte bu stilde ayak pedala tamamen temas etmektedir.

denemekick

En çok tercih edilen stil ise hızlı ve kuvvetli çalımlarda kullanılan kullanılan topuğun havada olduğu stildir. Bu stil bateride en çok tercih edilen stildir. Doğru bir şekilde yapmak için ayağınızı pedal üzerinde sektirmeniz gerektirmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken husus ise kesinlikle ayağınızı pedaldan ayırmamaktır. Ayağınızı sektirirken kesinlikle ayağınızı pedaldan ayırmayınız.

Bu stili doğru yapabilmeniz için ayağınızda ki parmaklarının bittiği yerdeki çıkıntı ayası pedalının ortasının biraz ilerisinde olmalıdır. Denge açısından pedalın en ideal kullanıldığı nokta burasıdır.

Pedalınızı tam anlamıyla doğru kullanmanız için pedalınızın ayarları doğru olmalıdır. Örneğin pedalda bulunan yay sertliği oldukça önemlidir. Yay gereği kadar sert olmayıp yumuşak olursa gereğinde reaksiyon sağlayamayıp ritim kaçırabilirsiniz. Tokmağın yüksekliğini de keza önemlidir. Eğer bu ayarların nasıl yapıldığını hakkında bilginiz yoksa kesinlikle bilen birine başvurmanızda yarar vardır.