Bateride Baget Seçimi

Baget Nedir?

Baget basit anlamda bateri çalma aracıdır. Genel anlamda ise Bagetler bateride davul ve zil gruplarını çalmaya yarayan tahta vb. malzemelerden yapılmış aletlerdir. Baget genellikle ağaçtan yapılmakla beraber değişik materyallerden de yapılmaktadır. Ağacın yanı sıra genellikle demir alaşımlı bagetler de bulunmaktadır.

rapsodibaget

Nasıl bir baget almalıyım?

Bateri bagetleri çalınan müziklere göre değişiklik göstermektedir. Sizde başlangıç seviyesinde olmasa dahi ileri de kendi karakteristik tonunuzu ve çalmak istediğiniz müzik türüne göre baget seçimi yapabilirsiniz. Baget aynı zamanda icra edilen müzik türlerine göre de zamanla çeşitlenmiştir. Örneğin genellikle caz müziği gibi hafif tonların çalımında fırça baget de kullanılmaktadır.

Ancak başlangıç seviyesinde fırça baget gibi baget türlerine girmenize gerek yoktur. Başlangıç seviyesinde daha rahat kavranabilen genel geçer bazı baget numaraları vardır. Başlangıç seviyesinde kullanıla bagetler genellikle 5A, 5B ve 7A çeşitleridir. Peki neden önerili bu bagetler şimdi bunu inceleyelim.

Öncelikle bagetler neden 5A veya 5B diye sınıflandırılır bunu inceleyelim. Bu sınıflandırmada ana ölçek bagetin ebattır. Başlangıç seviyesinde kolay kavranabilen ve tutuşu kolay bagetler önerilmektedir. Şimdi bu bagetleri inceleyelim.

5A baget ; 5A baget en yaygın olarak bilinen baget türüdür.5A bagetler orta kalınlıkta olduklarından rock vb. müzikler için en uygun boyuttaki bagetlerdendir. Kalınlığı ortalama 1.60 mm’dir.

5B baget ; 5B bagetler ortalamadan daha kalın bagetlerdir. Bu türk bagetler daha yüksek ses çıkardıkları için özellikle heavy metal tarz müziklerde kullanılır. Kalınlığı ortalama 1.60 mm’dir.

7A baget ; 7A bagetler ince ve hafif bagetlerdir. Davula vurduğunuzda daha yumuşak ses verir. Caz müzikler için en uygun bagetlerdendir. Kalınlığı ortalama 1.37 mm’dir.

Başlangıç seviyesinde bu bagetlerle çalmanız çoğu yerde tavsiye edilmektedir. Daha ileri seviyelerde kendi tonunuzu oluşmak istediğinizde veya bagetinizin yapmak istediğiniz müzik türü için yetersiz kaldığını düşündüğünüzde farklı bagetlere geçiş yapabilirsiniz.

Çoğu kaynaklarda bazı müzik türleri için bagetler önerilmiştir ancak siz imkanınız oldukça bütün baget türlerini deneyerek seçim yapmaya çalışın. Unutmayın ki müzikte deneysel olmak hem kendinizi hem de müziğinizi geliştirecek yegane unsurdur.