Bateri Nasıl Akort Edilir?

Bateri Akort Edilir mi?

Rapsodi Sanat Bateri Akort Etmek

Rapsodi Sanat Bateri Akort Etmek

Çoğu kişi tarafından baterinin akort edilmesi meselesi tartışılmaktadır. Bu tartışmayı sonuçlandırmak için akort etmek nedir onu tam olarak açıklamak gerekir. Akort etmek bir enstrümanı uyumlu ve doğru ses vermesi için ayarlama işidir. Yani herhangi bir akort işleminden sonra bir nota elde etmekten ziyade doğru ses alımı en plandadır.

Kimi de bateride akort diye bir şey yoktur bateride tonlama vardır diyerek akort etme işlemini reddetmektedir. Yukarıda ki akort etme tanımını ele alarak bu konuyu kendiniz değerlendirebilirsiniz.

Bateri Nasıl Akort Edilir?

Bateri akort etmek diğer enstrümanları akort etmek kadar kolay bir işlem değildir. Telli çalgılar genellikle enstrüman üzerinde bulunan burgular ve ekipmanlar sayesinde kolayca akort edilmektedir. Ancak bateride akort işlemi daha çok teknik bilgiye dayanmaktadır. Bu sebepten dolayı fazla bilginiz yoksa mutlaka bir bilene danışın ve siz yapmanız yerine onu izleyerek öğrenmeye çalışın.

Aslına bakılırsa bateri nasıl akortlanır sorusunun cevabı oldukça görecelidir. Bunun cevabı derinin kalitesi, işlevi ve bağlamında yaptığınız müzik türüne göre değişmektedir.

Davulu doğru germek ve akortlamak için baterinin içinden dışına doğru bağlı bulunan vidaları kontrol edin. Vidalarda bir sorun olmadığına emin olup işleme öyle devam edin. Aksi taktirde uğraşınız boşa gidip deri tekrar gevşeyebilir.

İlk Önce Alt Deri

Eğer deri takılı değilse ilk olarak alt deriyi takmanız gerekmektedir. Bu bağlamda da ilk olarak alt deriyi akortlayın. Alt deriyi yerleştirip vidalarını yuvalarına oturttun. Yerleştirdikten sonra sıra geldi alt deriyi akortlamaya. Davulda akortlama iyi bir kulak gerektirmektedir.

Peki akortlamayı neye göre yapacağız? Genellikle aldığınız deri paketinde veya bateri setinde o enstrümanda alınabilecek en iyi ton yazmaktadır. Ona göre tonlayabilir yada çaldığınız müzik türüne göre tonunuzu oluşturabilirsiniz. Bu tonlama işi biraz araştırma ve tecrübe gerektiren bir iştir. Zamanla sizde kendi karakteristik özelliklerinize göre bir ton oluşturabilirsiniz.

Tonlama işi vurduğunuz bölgeye göre de değişeceği için birazda sizin kararınıza kalmıştır. Bateride vidaların olduğu yerlerden bu bölgesel akort değişikliğini ortadan kaldırıp vurduğunuzda aynı sesi almayı sağlayabilirsiniz.

Üst deriyi yine alt deriyi yerleştirdiğimiz gibi yerleştirip yerine oturtuyoruz. Unutmayınız ki deri vidalarını sıktıkça ses tizleşmektedir. Ayrıca vidaları sıkarken bir vidayı sıktıktan sonra yan tarafını sıkmak yerine karşısında ki vidayı sıkınız. Böylelikle deriye en az derecede zarar verip üstünde oluşabilecek dalgalanmaları önleyebilirsiniz.

Üst deriyi akortlarken alt deride kullandığımız tekniğin aynısını kullanıyoruz. Aslına bakarsanız alt deri vurduğunuz sesin uzunluğu kısalığını oldukça etkileyen bir akortlamaya sahiptir. Alt deriyi ne kadar gererseniz yani vidalarını sıkarsanız vurduğunuzda ses o kadar kısa sürede susacaktır. Gevşetirseniz da ona göre uzayacaktır.