Bateri Dersinin Amaçları Ve Faydaları

Bateri Dersinin Amaçları

Bateri derslerinde ilk ve asıl amaç elleri ve ayakları birbirinden ayrı şekilde yani bağımsız şekilde hareket ettirmektir. Bu iş kulağa zor ve karmaşık gelse de kolay ve birkaç şekilde çözülebilir.

El ve ayakların koordine olmasında sonra da önemli birkaç durum vardır. Bunlardan en önemlileri baget tutma ve vuruş teknikleridir.  Baget tutma ve vuruş tekniklerini kavramak için hemen hemen her gün tekrar yapmak ve düzenli verilen egzersizleri tam anlamıyla uygulamaktır. Bunun için de sık sık kurs aldığını yere gidip etüt yapmaktır. Bateri dersinin gelişim hızı tamamen dersin işlenişine ve öğrenci ve dersi veren hocanın kapasitesi ile alakalı bir durumdur. Dilerseniz Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Adlı Konumuza da Göz Atabilirsiniz.

drum rapsodi

Bateri Dersinin Faydaları

Davul derslerin de biride eğitmen çok önemlidir. Eğitmenin öğrencideki potansiyeli fark etmesi ve bunu oraya çıkartması da önemli bir faktördür. Bu da uzman ve deneyimli bir eğitmen tarafından kolayca sağlanabilir. Bütün işler yolunda olsa da en önemlisi tekrar ve verilen egzersizleri doğru bir şekilde yapmaktır ve tekrar etmektir. Bateri dersleri öğrencinin bireysel olarak yaptığı etütlerin sonucunda dikkatini çabuk toplaması yani konsantrasyon hafıza gelişimine de ciddi ve önemli katkılar sağlamaktadır. Bunun dışında öğrencinin dikkatini toplaması yaptığı şeylerin daha farkında ve daha başarılı yapması konusunda da önemlidir. Mesela bateri çalmanın matematiği ciddi oranda kuvvetlendirdiği de gözlemlenmiştir.

Ayrıca bateri enstrümanlar arasında dört uzvun kullanıldığı hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir aktivite olarak görülen tek müzik aletidir.

Buna bağlı olarak hem çocuklarda hem de gençlerde zihinsel gelişime çok önemli olduğunu ve çoğu müzik aleti veya sanat dalı gibi davul çalmak ta ileride çıkan rahatsızlıklara engel olmakla birlikte erken yaşlanmayı da önlediği bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.

Özellikle kısmi felç geçiren ve kalıcı hasarlar da oluşan olan hastalarda da ciddi şekilde geri dönüşler kazanılmıştır.