Bateri Çalmaya Başlarken Bilinmesi Gerekenler

Bateri çalmaya başlamadan önce bilinmesi gereken temel bilgiler vardır. Bu bilgiler hem teorik hem de pratik bilgilerden oluşmaktadır. Ufak bir ayrıntı gibi gözüken bir bilgi dahi çalmaya başlarken veya çaldığınız halde çalışınızı olumlu şekilde etkileyebilir ve dahi iyi gelişmenizin önünü açabilir.

davul drum

Bateri mi Davul mu?

Bu oldukça tartışma yaratan bir konudur. Ancak tartışılması gereksiz konuların başında gelmektedir. Şimdi diğer ülkelerde ne dendiğine bakalım. İspanyollar Baterra olarak adlandırmaktadır.  Fransızca da batterie’dan gelmektedir. Çoğu kişi baterinin İngilizce battery’den geldiğini sanıyor ancak bateri Fransızcadan gelmektedir. Bazı kaynaklarda ise davul değil bateri denmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bunun nedeni olarak da davulun bir enstrüman olduğu, baterinin ise enstrüman topluluğunun adı olduğu savunulmaktadır. Bu görüş çoğu virtüöz tarafından kabul görmüştür. Ancak siz ister davul deyin ister bateri deyin çalmanın hazzı ve hissi değişmeyecektir.

Bateri özellikle 1950 ve 1960’lı yılları arasında parlamaya başlamış ve günümüze gelene kadar çeşitli eklemeler ve çıkarma işlemleri yapılmış birkaç vurmalı çalgının bir araya gelmesiyle oluşan vurmalı bir müzik aletidir. Bateri aslına bakılırsa birkaç vurmalı enstrümanın bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Bateri ilk kullanıldığı zamanlarda bir trompet bir hi-hat ve bir zilden oluşmakta idi. Zamanla müziğin gelişimi ile bateriye eklemeler yapılarak yapılan müziğe uyumu sağlandı. Aslına bakılırsa baterinin ana görevi orkestradaki ritmi ve metronomu sağlamaktır. Ancak zamanla bu görevinin dışında ahenk katma, Show olarak kullanılma gibi işlevlerde de kullanılarak popülaritesini arttırmış bir müzik enstrümanıdır.

Baterinin müzik tarihinin son zamanlarında popülaritesinin arttırmasında hiç kuşku yok ki rock müziğin ve onun türevleri müzik türlerinin katkısı yadırganamaz. Baterinin elemanları müzik türlerine göre değişmektedir. Her grup yaptığı müzik türüne göre değişik vurmalı çalgıları bateri bünyesinde barındırabilir. Örneğin metal müzik türünde twin pedalının işlevi oldukça yüksek iken blues gibi daha slow müzik türlerinde bu pedala gerek duyulmamaktadır. Yani bateri bünyesinde ki vurmalı çalgılar değişse de vurmalı çalgılar bütününe bateri denmektedir.

Bateri eğitimine başlarken eğitim kesinlikle temelden alınmalıdır. Baget tutuşu, bateriye uzaklığınız, koltukta duruşunuz bateri çalışınızı etkileyen önemli unsurlardır. Bu bilgiler dersin hemen başında doğru ve net bir pozisyon sağlanana kadar titizlikle işlenmelidir. Bateri başında otururken ayaklarınız pedala rahat yetişebilecek ve pedala basarken vücutta hiçbir kasıntıya mahal veremeyecek şekilde bir duruş sağlanmalıdır. Bateri başında dik durmalı ve rahat olmalısınız. Bateri uzun soluklu çalınan ve ritmi veren bir enstrüman olması bakımından çalarken bel ağrılarına mahal vermemek önemlidir. Ayrıca bir müzik grubunda en çok kaloriyi bateristlerin harcadığını da unutmamak gerekir.

Siz de bateri çalmak istiyorsanız ücretsiz bateri deneme dersimiz için :0507 314 36 64 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.