Bateri Çalmanın Yararları

Neden Bateri Çalışmalıyım?

Bateri bir ritim enstrümanıdır ve bir ritim aleti çalmak için üstün yeteneklere ve sağlam bir kulağa sahip olmak gerekmemektedir. Aslına bakılırsa tüm enstrümanlar için bu söz konusudur. İyi ve disiplinli bir çalışma ile önemli seviyelere gelmek mümkündür. Diğer enstrümanlar dışında ritim aletlerinde özellikle terapi söz konusudur. Çoğu kurum bateri seansları ile grup çalışmaları yapmakta hem bireysel hem de gruplar arasında iletişimi sağlamlaştırmaktadır. Bateri çalmanın oldukça fazla yararları bulunmaktadır. Şimdi bu yararları ele alalım

Bateri Çalmanın Yararları

Yapılan akademik araştırmalara göre bateri çalmak stresle başa çıkmanın önemli yollarından biridir. Stres zamanlarında artan kan basıncını dengelediği bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. Ritim tarih boyunca duyguları ifade etmenin en kolay yolu olmuştur. Bateri çalmak aynı zaman fiziksel bir aktivite olması bakımından stresi azaltan önemli unsurlardandır.

raprap

Bateri çalmak aynı zamanda sağlığınızı düzene sokacaktır. Bilimsel araştırmalar ışığında bateri çalan kişilerin bağışıklık sisteminin daha da güçlendiği gözlenilmiştir. Bateri çalmak kanser kanser gibi ciddi virüsleri de yok edebilmektedir.

Ayrıca bateri çalmak bireyin sosyalleşmesini ve insanlarla daha rahat iletişim kurmasını sağlar. Zira bu bütün müzik aletleri için geçerlidir. Bir müzik aletini çalmak özgüveni önemli derecede arttıracaktır. Bir duyguyu bir ifadeyi farklı bir araçla ifade edebilmek, bir şeyleri başarabilme güveni özgüveni oldukça arttıracaktır ve iletişimi kuvvetlendirecektir.

Bateri ile iç içe olan yegane unsur metronomdur. Metronom kullanımı oldukça önemlidir. Kimi bateristlere göre ise metronom eşittir bateridir. Metronomu iyi kullanmak aynı zamanda vakti de iyi kullanma becerisini geliştirecektir. Yani bateri çalarak vaktinizi de değerli kılabilir ve kıymetini bilebilirsiniz.

Bateri çalmanın yararları arasında öne çıkan en önemli unsuların başında belki de onu zor kılan unsur gelmektedir. O unsur koordinasyondur. Bateride el ayak koordinasyonu üzerinde oldukça durulmaktadır. Buda bireyin koordinasyonun gelişmesine ve el ve ayaklarını daha verimli gelişmesini sağlayacaktır. Koordinasyon gelişimiyle birlikte motor sistem hareketlerinde de önemli bir gelişim gözlemlenmiştir.