Bateri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bateri nasıl seçilir?

Bateri almadan önce bateri hakkında küçük bir araştırma yapmanız sizin için mantıklı ve sağlıklı olan yoldur. Çünkü alacağınız bateri birçok ekipmandan oluştuğu için bunların neler olduğu ve hangilerinin kaliteli olduğunu bilmeniz gibi birkaç önemli unsur vardır. Baterinin en temel üç katılımcısı ‘snare’, ‘bass (kick)’ ve ‘high-hat’ olmak üzere üç adet temel parçası vardır. İlk önce seçeceğiniz bateride hangi müzik türünü çalmak istediğinizi bilmek ve ona göre bateri seçmek önemlidir. Ancak başlangıç seviyesinde iseniz standart bir bateri seti seçebilirsiniz.

b3

Bateri almadan önce ilk olarak bütçenizi iyi belirlemeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Piyasada çok geniş fiyat yelpazesinde farklı kalitelerde davul setleri bulunmaktadır. Davul setleri yapacağınız müzik türüne göre değişmektedir. Jazz, pop, rock, metal stillerine göre ekipman türü ve sayısı değişir buna da dikkat etmemiz gereken en önemli unsurların başında gelmektedir.

Hangi müzik türüne göre bir bateri alacağınıza ya da başlayacağınıza karar verdikten sonra bateriyi tüm parçalarıyla olağan hazır haliyle görmeniz gerekmektedir. Çoğu davullar set haline hazırlanıp satılmaktadır bazen zil setleri de ayrı bir şekilde satılmaktadır. Bu setler yine sizin üzerinde alışacağınız stile göre yani müzik türüne göre değişim sağlayabilir.

Bir diğer yol da bu set halinde aldığınız parçaları tek tek kendiniz de seçebilirsiniz, bu seçim hem daha profesyonel hem de daha kaliteli bir  böyle bir imkan da vardır ancak bu biraz daha yorucu ve sizleri zorlayabilir.En başka bahsettiğimiz gibi bateri çok fazla elemanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış bir müzik aletidir. Bateri setlerini kendiniz seçeceksiniz kesinlikle bir bilen ile bu seçimi yapmalısınız.

Bateri Alırken Dikkat Etmeniz Unsurlar

Bateride kullanılacak olan parçaların metal aksamlarına dikkat edilmelidir. Mümkün olduğu kadar sağlam, kaliteli metal parçalardan yapılan bateri parçaları sizleri daha fazla götürür ve ileriye yönelik sorun çıkartmamayı hazırlar. Almak istediğiniz metal parçaların içlerinin dolu olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bunlar ileride sizlere iyi ses verememekle birlikte ömürleri de kısa olacaktır.

Unutulmamalıdır ki bütün enstrümanlarda fiyat ile kalite doğru orantıda gitmektedir. Baterinin kalitesi arttıkça fiyatında da artış gözlemlenecektir. Kullanılan ağaç ve deri bateri kalitesi için oldukça önemli bir etkendir. Bateride genellikle kullanılan ağaçlar akağaç, maun, meşe, ceviz, kayın vs. En önemli unsur ise baterinin otomasyon mu yoksa el yapımı mı olduğudur. Otomasyon bateri genellik fiyatları daha düşük ve az kaliteli olmaktadır, el yapımı davul setleri ise daha kaliteli ve daha pahalıdır. Bir enstrümanda emek arttıkça kalite ve fiyatta artmaktadır.

Bateri seçerken pedallara da dikkat edilmelidir. Bateride en faza güce maruz kalan yerler bu pedallardır. Bateri çalacak kişinin dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus da bateri için kullanılan bateri sehpasının da yüksekliği, rahatlığı ve dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde çabuk yorulmalar bel ağrıları çekmek sizlere büyük sıkıntılar yaşatabilir, bu yüzden oturacağınız sehpanın konforlu olması gerekmektedir.

Davul seçimi yaparken zil standı gibi standların da dikkatle incelenmesinde büyük yarar vardır. Bu standların zilleri ve davulları taşıyabilecek düzeyde olması önemlidir. Seviyeniz ilerledikçe setinizde bazı zilleri ve davulları değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu sebepten dolayı standlarınız tüm setleri kaldırabilecek düzeyde olmalıdır.